Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великата синя дупка разкрива дълбини

20 декември 2012 г. в 08:10
Последно: 20 декември 2012 г. в 08:10

Великата синя дупка – едно от чудесата на света, разположена в Лайтхаус риф, атол в състава на Белизийския бариерен риф, е част от световното наследство на Юнеско.

Визуално тя представлява фуния, чийто диаметър достига 300 метра, а дълбочината й е над 124 метра. Учените смятат, че тя е била система от пещери и се образувала преди десетки хиляди години, когато нивото на морето е било съществено по-ниско. Когато водата се е покачила, фунията е била потопена.

Археолозите смятат, че преди много години древните маи са се занимавали тук с риболов, а по-късно, през XVII век, рифовата система е служила за убежище на пирати и корсари. Днес това е райско място за гмуркачите, а също и за обитателите на морските дълбини. Тук може да се видят карибски ламантини и зелени костенурки.

Великата синя дупка е получила известност благодарение на Жак-Ив Кусто. През 1972 г. изследователят е успял да измери нейната дълбочина и е потвърдил предположенията за образуването й. Кусто е включил Великата синя дупка в списъка за най-добрите места за гмуркане.

© GeoEye

Снимката на Великата синя дупка и нейните околности е получена благодарение на спътника Ikonos на компанията GeoEye, и е направена на 8 декември тази година. Орбиталният спътник се намира на височина 680 км и е предназначен за заснемане на земната повърхност. С него може да се получават цифрови изображения с пространствено разрешение 1 м (панхроматичен режим) и 4 м (мултиспектрален режим). Главното достойнство на спътника е голямата му маневреност, което му позволява да обхване достатъчно големи площи.

Категории на статията:
Природа