Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НАСА очовечи Плутон и Харон

22 октомври 2015 г. в 00:21
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:23

НАСА е използвала снимки на посетителите на сайта и картичка с откривателя на Плутон – Клайд Томбо, за да състави портрет-мозайка на тази планета джудже. Снимката е публикувана на сайта на космическата агенция.

През юни тази година, няколко седмици преди прелитането на сондата „Нови хоризонти“ край Плутон, НАСА е провела необичаен конкурс и акция по привличане на внимание към изследването на този загадъчен леден свят, получила названието „Плутонско време“ (Pluto Time). В нейните рамки учените предложили на посетителите на сайта да се усетят на Плутон, като се снимат в часовете на разсъмване и залез, когато Земята е осветена със същото количество светлина, както и Плутон по пладне.

В акцията взели участие 339 000 души от всички страни по света, и почти 7000 от тях изпратили своите снимки на НАСА. Тези снимки, както и фотографията на Клайд Томбо, били композирани така, че образували подобие на една от първите снимки на Плутон, на които се вижда прочутото му „сърце“ – регионът Томбо.

© NASA/JPL

© NASA/JPL

Не всички снимки „влезли“ в портрета на Плутон, учените използвали около половината от тях, за да направят аналогична композитна снимка на Харон – най-големия спътник на Плутон.

Както обясняват учените, идеята да проведат такава акция се родила по време на решаването на сериозен научен въпрос – как да калибрират камерите на „Нови хоризонти“, та снимките от Плутон и неговите спътници да са максимално ярки и сочни.

Продукт на това научно търсене станала програма, която оценила нивото на осветеност на Плутон и помогнала на учените да съставят негов аналог на Земята при организирането на „Плутонско време“.

© NASA/JPL

© NASA/JPL

„Изключително ни радва това, че хората толкова силно откликнаха на тази акция, която ни позволи да си представим как се живее на повърхността на Плутон, отдалечен от нас на 5 милиарда километра. Това е възхитителен пример как изследванията на Космоса и науката могат да обединят всички нас“, казва Джим Грийн, ръководител на Планетологичния отдел на НАСА.

Категории на статията:
Слънчева система