НАСА очовечи Плутон и Харон
НАСА е използвала снимки на посетителите на сайта и картичка с откривателя на Плутон – Клайд Томбо, за да състави портрет-мозайка на тази планета джудже. Снимката е публикувана на сайта на космическата агенция.
През юни тази година, няколко седмици преди прелитането на сондата „Нови хоризонти“ край Плутон, НАСА е провела необичаен конкурс и акция по привличане на внимание към изследването на този загадъчен леден свят, получила названието „Плутонско време“ (Pluto Time). В нейните рамки учените предложили на посетителите на сайта да се усетят на Плутон, като се снимат в часовете на разсъмване и залез, когато Земята е осветена със същото количество светлина, както и Плутон по пладне.
В акцията взели участие 339 000 души от всички страни по света, и почти 7000 от тях изпратили своите снимки на НАСА. Тези снимки, както и фотографията на Клайд Томбо, били композирани така, че образували подобие на една от първите снимки на Плутон, на които се вижда прочутото му „сърце“ – регионът Томбо.
Не всички снимки „влезли“ в портрета на Плутон, учените използвали около половината от тях, за да направят аналогична композитна снимка на Харон – най-големия спътник на Плутон.
Както обясняват учените, идеята да проведат такава акция се родила по време на решаването на сериозен научен въпрос – как да калибрират камерите на „Нови хоризонти“, та снимките от Плутон и неговите спътници да са максимално ярки и сочни.
Продукт на това научно търсене станала програма, която оценила нивото на осветеност на Плутон и помогнала на учените да съставят негов аналог на Земята при организирането на „Плутонско време“.
„Изключително ни радва това, че хората толкова силно откликнаха на тази акция, която ни позволи да си представим как се живее на повърхността на Плутон, отдалечен от нас на 5 милиарда километра. Това е възхитителен пример как изследванията на Космоса и науката могат да обединят всички нас“, казва Джим Грийн, ръководител на Планетологичния отдел на НАСА.