Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Антрополози откриха пигмеи с „маймунски” крака

2 януари 2013 г. в 00:20
Последно: 2 януари 2013 г. в 01:34

Пигмеите от племето туа имат уникални крака, с които могат да лазят по дърветата не по-зле от шимпанзетата. Напълно е възможно подобно устройство на мускулите да е позволявало на нашите предци да живеят едновременно в саваните и горите, се казва в статия, публикувана в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.

„Афарските австралопитеци са имали тесни глезени и извити стъпала, неприспособени за хващане. Тези анатомични особености на краката им често са интерпретирани като доказателство, че те не са били приспособени за лазене по дърветата и най-вече поради това, че са живели на равнините”, казва Натаниел Домини от Дартмутския колеж в Хановер, САЩ.

Група антрополози под ръководството на Вивек Венкатараман от Дартмутския колеж опровергали тази представа, като проследили живота на няколко африкански племена, „застинали” в първобитнообщинния строй.

Авторите на статията се отправили на експедиция на територията на Демократична република Конго, за да разследват слуховете за аборигени, които редовно прекарват времето си по дърветата в търсене на кошери на диви пчели.

В централната част на тази страна живеят няколко племена пигмеи, принадлежащи към туа и бачига. Първите аборигени осигуряват голяма част от храната си с лов и събиране на плодове, а вторите – със селско стопанство и животновъдство.

© Kirk Endicott

Учените забелязали, че туа прекарвали значително време върху дърветата, катерейки се на големи височини – до 50 метра, в търсене на мед и плодове. За разлика от много други африкански и азиатски племена практически нито един от туа не е загинал от падане.

Антрополозите събрали група от няколко доброволци и ги заснели, докато се катерели по дърветата в тропическата гора. Оказало се, че стъпалата на тези аборигени може да се сгъват под ъгъл 45 градуса в сравнение с обичайните за човека 12–18 градуса. Благодарение на това пигмеите могат да лазят по стволовете на дърветата не по-зле от шимпанзетата.

Учените се опитали да открият причината за аномалната гъвкавост на краката на пигмеите, като използвали рентген и ултразвук за изучаване на структурата на костите и мускулите им. За учудване изследователите не открили никаква аномалия в анатомията на стъпалата – те не се отличавали по нищо от костите на краката на обикновените хора.

От друга страна, мускулите в пищялите на пигмеите значително се отличавали от мускулите на съседите им и на другите народи по Земята. Очевидно именно те позволявали на пигмеите да сгъват стъпалата си под достатъчен ъгъл за удобно и безопасно „ходене” по дърветата.

© Jeremy DeSilva

Както смятат изследователите, необичайното устройство на меките тъкани на краката позволява да се предположи, че аналогични приспособления вероятно са имали и нашите далечни предци, включително афарските австралопитеци.

Така „сухопътното” устройство на стъпалата и други части на краката не е еднозначно свидетелство, че притежателят им е живял в равнините, а не в горите, заключават Венкатараман и колегите му.

Източник: РИА Новости

 

Категории на статията:
Аз, човекът