Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Възбуден паяк прекарал 100 милиона години в кехлибар

5 февруари 2016 г. в 00:01
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:27

Конкурс за мъжка издръжливост може да спечели древен паяк сенокосец, който е попаднал в смолата на древно дърво непосредствено преди чифтосване и е прекарал във „възбудено състояние“ повече от 100 милиона години в парче кехлибар, твърдят учени в статия, публикувана в сп. Science of Nature.

„При паяците сенокосци детеродният орган понякога излиза навън, когато налягането в кръвоносната им система нараства. Може членестоногото и да не се е опитвало задължително да продължи своя род – напълно е вероятно пенисът да е преминал във възбудено състояние по времето, когато паякът е попаднал в капка смола и се е опитал да излезе от нея“, казва Джейсън Дънлоп (Jason Dunlop) от Музея за естествена история в Берлин.

Дънлоп и колегите му направили това необичайно откритие, изучавайки образци кехлибар в Миянмар, събрани от местни жители и купени от частни колекционери, които на свой ред са предали някои от образците древна смола на учените.

В един от тези образци авторите на статията открили добре съхранен самец на паяка сенокосец Halitherses grimaldii, живял в иглолистните гори на Южна Азия в началото на периода креда преди около 99-100 милиона години.

Необичайността на тази находка се заключава в това, че плененият в смолата сенокесец се намирал във възбудено състояние и неговият пенис, обикновено скрит в тялото, е излязъл навън на около една четвърт от общата дължина на тялото на паяка.

Подобна превратност на съдбата, по думите на Дънлоп, се явява голям късмет от научна гледна точка, тъй като формата на половите органи е един от най-сигурните индикатори на видовата и родовата принадлежност на безгръбначните животни. Авторите на статията се опитали да се възползват от това и да уточнят положението на Halitherses grimaldii на еволюционното дърво.

За съжаление те не успели да сторят това – тези сенокосци, както се оказало, притежавали уникални по форма пениси, чиито аналози не съществуват сред съвременните паяци.

Това според Дънлоп позволява да се говори, че той принадлежи към неизвестно досега семейство членестоноги – халитерсиди, чиито представители вече са измрели.

РИА Новости

Категории на статията:
Открития