Трилобитите са били хладнокръвни убийци
Трилобитите са били умели убийци, които преследвали плячката си и използвали многобройните си крака, за да я сграбчват и неутрализират, става ясно от наскоро открити фосили.
Фосилизираните останки са открити в югоизточно Мисури, недалеч от гр. Деслог. Това са така наречените фосили на следи, което означава, че са се запазили не само следите от животинските организми, но и дупките, които са копали. Тези дупки са направени от няколко различни вида трилобити, както и непознати същества, наподобявали червеи.
Статистически анализ на тези дупки показал, че те се пресрещали много по-често от обичайното – знак, че трилобитите умишлено са преследвали плячката си. Според палеобиолога Джеймс Шифбауер (James Schiffbauer) тези пресечни точки определено представляват контакт между трилобит и животните, които е консумирал.
Седиментните скали, в които са открити фосилите, се утаили по време на периода Камбрий – преди 485 до 540 млн. години, когато местността се е явявала океанска плитчина. Плиткото дъно най-вероятно е било населявано от множество микробни форми на живот, които били идеална храна за червееподобните същества от тази епоха. Тези пък праисторически червеи били предпочитана храна за трилобитите.
След подробни изследвания учените разбрали, че около 30% от тунелите се пресичат, а това означава, че една трета от тях са били изкопани от трилобити с цел намиране на плячка.
„Наблюдаваме сложно поведение в доста ранен период от същество, което повечето хора смятат за изключително просто устроено“, добавя Шифбауер. Освен големите си очи, трилобитите може да са използвали и обонянието си при лова на червеи.
Изследванията са публикувани в сп. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology.