Най-големият вулкан все пак е на Земята
Ново изследване, проведено от международен екип учени от Китай и САЩ, е позволило да се установи ,че вулканичният масив Таму в Тихия океан е много по-голям, отколкото се е смятало по-рано.
Както твърдят специалистите, по размери с него не може да се сравни нито един вулкан в Слънчевата система, съобщава South China Morning Post.
По-рано се смяташе, че площта на гиганта е около 260 000 км², но според последните данни тези цифри са двойни. След замерваниия и внимателно изучаване на вулканичната структура учените са изяснили, че истинският размер на Таму достига 533 000 км². Резултатите от изследването са публикувани в изданието Earth and Planetary Science Letters.
Доскоро за най-голям вулкан в Слънчевата система се смяташе планината Олимп на Марс, но сега тя значително отстъпва на земното чудовище.
Според специалистите от Института по океанология в Гуанджоу площта на Таму е с 80% по-голяма от неговия марсиански роднина. Ако се сравни този гигант с най-големия наземен вулкан – Мауна Кеа на Хаваите – то Таму го превишава по размери 100 пъти.
Масивът Таму е разположен в Тихия океан, на 2 км под морското равнище, и има височина около 4 км. Вулкани с такива размери са изключителна рядкост.
Дълго време се смяташе, че съществуването им на Земята е практически невъзможно, но през 2013 година учените установиха, че вулканичното поле на 1600 км от Япония всъщност не е вулканичен комплекс, а един вулкан.