Атлантида от каменния век (ВИДЕО)
Остатъци от праисторическа гора, пънове и стволове на дървета се появили при отлив в 200-метров участък от бреговата линия около Нортъмбърланд. Мнозина смятат, че това е Догерланд – Британската Атлантида.
Както пише The Daily Mail, тази гора е съществувала в края на мезолита. Тя е започнала да се формира около 5300 г. пр.н.е. и е била залята от океана три века по-късно.
Изследвания сочат, че по времето, когато е съществувала древната гора, морското равнище е било значително по-ниско. Там основно са расли елша, леска и дъб. Изследователите смятат, че гората е била част от Догерланд – суша, съединявала в древността Великобритания и Европа.
Догерланд: Британската Атлантида от каменния век
Разположен в Северно море, Догерланд е бил голям участък суша, а площта му е била около 260 000 кв. км. В края на ледниковия период морското равнище се е повишило, в резултат на бури и силни наводнения територията на Догерланд бързо се е съкращавала.
Според учените Догерланд за първи път е бил заселен през 10 000 г. пр.н.е., а между 8000–6000 г. пр.н.е. катастрофални наводнения са довели до неговото заливане.
Потопената земя разкрива тайни
Изследването се провежда от екип археолози и доброволци от Archaeological Research Services Ltd, която по-рано е изпълнявала някои други проекти, свързани с Нортъмбърланд. Провеждането на изследването е станало възможно във връзка с понижаването на морското равнище.
В основните разкопки участват около 700 души, които са открили стоянка от железния век, датирана от 300 г. пр.н.е. „През 5000 г. пр.н.е. морското равнище бързо се е покачило и е заляло земята. След това морето малко е отстъпило и е разкрило гората“, казва д-р Клайв Уодингтън от Archaeological Research Services.
Древните следи
Уодингтън съобщава, че екипът му е открил следи от хора, възрастни и деца. Според резултатите от анализа на отпечатъците те са носели кожени обувки. Открити са и следи от животни – дива свиня, кафява мечка и лос.
Фосилизираните гори на Догерланд не се отнасят към най-старите известни гори. Най-старата фосилизирана гора е открита от учените през 2004 г. в град Гилбоа, в северната част на щата Ню Йорк. Според статия, публикувана през 2012 година от Уилям Стейн от университета на Бингамтън, вкаменелостите датират от 370–380 милиона години.
Вижте древната гора, появила се след буря: