Паяци свирят на паяжините си като на китари
Паяжината е като музикален инструмент – копринените й нишки вибрират по подобие на струни на китара, а създадената по този начин музика се използва като информация от паяците, за да се сдобият с храна и да избегнат хищници, съобщи ЮПИ.
По-рано учени от Оксфордския университет разкриха как паяци използват вибрации в паяжината си, за да следят заобикалящата ги среда. Сега, в рамките на новото изследване специалистите показаха как паяци променят напрежението в паяжината и еластичността на копринените й нишки, за да повлияят върху начините, по които се събира и предоставя информацията.
Учените оприличиха уменията на паяка да плете паяжина с тези на лютиер – специалист, който изработва струнни музикални инструменти.
С помощта на лазери били измерени свръхлеки вибрации на копринени нишки в различни паяжини. Събраните данни били използвани за създаване на модел, който показва как различни фактори – напрежение, еластичност на копринените нишки, конструкция на паяжината, влияят върху предаването на вибрациите.
Получените резултати навеждат на мисълта, че паяците могат да манипулират различни фактори, за да усилят някои вибрации и да отслабят други, като ориентират увеличаването на отделни вибрации в различни посоки. Изследването фокусирало вниманието най-вече върху уменията на паяка кръстоносец Araneus diadematus да плете паяжина.
Паяжините са многофункционални структури, които са от особено значение за предаване на вибрациите и улавяне на плячката,
заяви ръководителката на изследването Бет Мортимър от университета.
Повечето изплитащи паяжини паяци са с недобро зрение. Вибрациите им показват заобикалящата ги среда и са много важни за оцеляването им.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of the Royal Society Interface.