Някои от най-невероятните снимки, които НАСА е направила на нашата планета
НАСА е известна най-вече с изследванията на външните части на нашата Слънчева система, но Агенцията е изпратила и безброй сателити на Земята, които дават на учените уникални данни за динамиката на промените на нашата планета.
Понякога науката и изкуството не се различават толкова много. През ноември Групата на НАСА за глобалните климатични промени пусна най-прекрасните изображения, направени от спътници и астронавти от космоса.
Много от тези изображения са с добавени, фалшиви цветове, които учените използват за визуализация на изображения и функции, които обикновено не са видими за невъоръжено око.
Ето някои от най-добрите от тях.
Това не е сцена от научнофантастичен филм – този скафандър е празен. Това е ненужен руски космически костюм, натъпкан със стари дрехи и пуснат в околоземна орбита през 2006.
Това е река Мисисипи, заснета в района южно от Мемфис, Тенеси. Правоъгълните форми са населени места, а сините точки са езера, формирани при промените в течението на реката.
Това е река Лена в Русия, една от най-големите речни системи в света. Районът е хабитат за многобройни сибирски животински видове.
Това е Великата солена пустиня, най-голямата пустиня в Иран. Това е незаселена територия, състояща се от кални и солни наслагвания.
Този кадър е в естествени цветове. На снимката е един от островите на Нова Каледония, архипелаг отдалечен на около 1200 км от бреговете на Австралия. Светлосиньото са по-плитки води, тъмното синьо – дъблок океан. Кадарът е заснет през 2001 г.
На този кадър с модифицирани цветове е изобразен район от Западна Австралия през 2013 г. На снимката се виждат богатите седиментни и растителни образци на тропически естуар.
Планински масив Анти Атлас в района на планината Атлас в Мароко. Тук е използван допълнителен цвят за визуализация на един от най-големите и разнообразни минерални източници на планетата.
Вулканът Манам, както се вижда от космоса през 2010 г., се намира на няколко километра от брега на Папуа-Нова Гвинея и образува остров с широчина 10 километра. Трудно е да се каже дали белият пушек е от вулканична активност, но най-вероятно е точно така.
Това е кадър на Хималаите в югозападен Китай. Използван е допълнителен цвят за визуализация на върховете и склоновете.
Луизиана, Мисисипи и Мексиканския залив.
Фалшиво оцветен кадър на залива Бомбетока, северозападен Мадагаскар.
Цъфтеж на фитопланктон край бреговете на Исландия, заснет от сателита Аква на НАСА през 2010.
Като картина на Ван Гог: шведският остров Готланд в Балтийско море заобиколен от зеленикав фитопланктон в тъмните води.