Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кюриосити може отново да сондира повърхността на Марс

2 март 2018 г. в 11:22
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:21

Роувърът на НАСА изследващ Марс се е сблъскал с някои проблеми по време на пътуването си по повърхността на Червената планета. Сред проблемите са износени колела, проблеми в електросистемата и при сондирането на марсианската почва.

Колелата засега се държат все още добре и действат както трябва, електрическите проблеми се оправят, но затрудненията при сондиране на почвата преследват машината вече повече от година.

Целта на сондажите е да се изкопава почва, която след това да бъде смилана на прах, така че да може да бъде изследвана от лабораторните инструменти на Кюриосити.

В края на 2016 г. уредът за сондиране на роувъра спря да работи. Екипът на Кюриосити на Земята се опитва да фиксира повредата още оттогава. Сега стана ясно, че може би най-накрая е постигнато успешно решение.

НАСА просто смени технологията и описва новия метод за сондиране като „метод на по-свободна ръка“. Кюриосити сега изтласква бургията надолу с „ръката си“ и наблюдава напредъка й, използвайки сензор за сила, за да запази бургията от удар и чупене.

Сондаж на Кюриосити / НАСА

Сондаж на Кюриосити / НАСА

Снимка на НАСА, публикувана в сряда, показва последици от сондирането и изглед на повърхността на Марс, където се вижда малка светло сива могила от прах. От НАСА казват, че отворът от половин инч (около сантиметър) е „достатъчен, за да потвърди, че новият метод работи чрез механичен способ“.

Заместник-ръководителят на проекта на НАСА Стивън Лий казва, че роувърът сега се държи по-скоро като човек, който би направил пробив с бургия.

„Хората сме много добри, когато трябва да преориентирме бургията към центъра за да направим дупка. Програмирането на Кюриосити да прави същото беше предизвикателство, защото това първоначално не бе включено в неговата програма за сондиране“, казва той за списание Science.

Категории на статията:
Слънчева система