Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени откриха уникална комета, обикаляща Слънцето заедно с Юпитер

4 март 2021 г. в 08:56
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:17

За първи път учените откриха комета близо до популация от астероиди, които обикалят около Слънцето заедно с Юпитер. Защо има значение това откритие? Възможно е учените да са открили „спирка“, от която други комети могат да поемат по пътя към вътрешната Слънчева система идвайки от по-далеч, според НАСА.

Голямата картина изглежда така: Кометата – наречена P / 2019 LD2 – е открита недалеч от популация астероиди в близост до Юпитер, известни като „Троянци“, се казва в новото проучване, описващо откритието в Astronomical Journal.

Кометата може първоначално да е била изхвърлена от пояса на Кайпер, намиращ се във външната част на Слънчевата система, отвъд Нептун, преди да обиколи Слънцето близо до външните газообразни планети.

Преди около две години кометата е летяла близо до Юпитер, който изглежда е тласнал обекта към „Троянците“, където може да се види днес.

„Интересното е, че всъщност хванахме Юпитер, който е изхвърлил този обект и е променил орбиталното му поведение, като го въвежда във вътрешната система“, казва Кари Лисе, един от авторите на изследването. „Юпитер контролира какво се случва с комети, след като те попаднат във вътрешната система, като променят орбитите си.“

Какво следва: Учените смятат, че кометата вероятно ще остави Юпитер след около две години, според компютърни симулации.
Очаква се кометата да взаимодейства отново с Юпитер и след това да продължи към вътрешната слънчева система.

„Симулациите показват, че след около 500 000 години има 90% вероятност този обект да бъде изхвърлен от Слънчевата система и да се превърне в междузвездна комета“, каза Лисе.


Така и така си тук …

… искаме да те помолим за услуга. Ние сме малка независима редакция, което значи, че сами си решаваме какво да правим и за какво да пишем. Нямаме абсолютно никакви зависимости към рекламодатели, собствениците ни не са милионери, нямаме никакви взаимоотношения с политици или пък бизнесмени. Никой не редактира редактора. Никой не „насочва“ мнението ни. Затова ти можеш да ни подкрепиш. Ако ни четеш редовно и смяташ, че статиите, които качваме са полезни, интересни или забавни, може да натиснеш бутона по – долу и да дариш сума по свое усмотрение.


Категории на статията:
Слънчева система