Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Японските реактори са уязвими пред нови земетресения

8 февруари 2013 г. в 00:23
Последно: 9 февруари 2013 г. в 00:12

Решението да възобновят работата на някои от ядрените реактори в Япония, спрени след катастрофата в АЕЦ „Фукушима” през март 2011 г., се натъкнаха на сериозно препятствие на име Кунихико Шимазаки.

Новият кабинет симпатизира на ядрената енергетика, която вече се готвеше да празнува победа, но Управлението по ядрено регулиране начело с Шимазаки не е убедено, че земетресенията вече не са заплаха за АЕЦ.

Преди дни служител на агенцията, който още през 2004 г. е предупреждавал, че АЕЦ „Фукушима” е по-уязвима пред цунами, отколкото са смятали тогавашните ревизори, с подкрепата на Шимазаки заявил за открит активен разлом под АЕЦ „Цуруга” – една от тези, които се готвят за пускане.

Този извод се подлага на съмнение не само от индустрията. Сеизмолозите критикуват определянето на термина „активен”, който според инспекторите означава „водещ до земетресение през последните 120 000 години”. В някои случаи, твърдят учените, разломите не са опасни изобщо, а понякога това, което изглежда разлом, всъщност не е такъв.

„Те просто са прекалено предпазливи – обяснява позицията на ядрения надзор палеосеизмологът Кодзи Окумура от университета в Хирошима, който бил в комисията по ядрена безопасност, докато не я разпуснали през септември 2012 г. и не я заменили с управление. – Те се смятат за супермени, спасяващи ни от силата на злото.”

Групата на Шимазаки проверява пет станции, на които има 12 реактора, както и реактора на бързи неутрони „Мондзю”. Планира се четири от петте да се пуснат, а на петата вече работят два реактора. Резултатите от проверките често се разминават с докладите на самата индустрия.

Например реакторите на „Цуруга” се намират на 250 метра от разлома. Разкопки, проведени от Japan Atomic Power Company, показали, че разломът е активен. Но специалистите от компанията изключили вероятността това да се е случило в последните 120 000 години, а експертите на Шимазаки открили не само признаци на по-късно движение на пластовете, но и доказателство, че разломът минава непосредствено под един от реакторите.

Претенции има и към отчета на Kansai Electric Power Company за станцията в Ои, където се намират двата единствени в Япония работещи реактора. Разлом разделя АЕЦ на две, но компанията твърди, че той не е активен. А Шимазаки заявява, че данните от разкопките, въз основа на които е направен такъв извод, са пропаднали вдън земя.

През декември инспекторите открили активен разлом близо до АЕЦ „Хигашидори”, където един реактор е в режим на очакване, един се строи и още два се планират. Проверката на двете останали станции и „Мондзю” ще започне тази година.

Критиците поставят под съмнение методите на ядрения надзор. Кодзи Окумура например смята, че експертите на Шимазаки вземат следите от свлачища за признаци на активни разломи. Той подчертава, че в състава на групата няма специалисти по породи и отлагания. Инспекторите, според тях, търсят за консултация странични експерти.

Други са обезпокоени от това, че групата прекалено бързо стига до изводи за опасността от разломите. Харуо Ямазаки, изследовател по сеизмотектоника от Токийския университет, отбелязва, че дебатите трябва да се съсредоточат не върху степента на активност на разлома, а върху възможните щети върху реакторите в случай на трус.

Резултатите от проверката са само половината от проблемите за атомните централи. Ядреният надзор пише набор от правила, които могат да станат закон още през юли. И тогава поради новите изисквания за вентилация и радиационни филтри някои АЕЦ ще бъдат закрити веднага, включително и тази в Ои.

Източник: Nature News

 

Категории на статията:
Наука