Ярката комета PANSTARRS вече се вижда с невъоръжено око
Кометата PANSTARRS (C/2011 L4), която ще стане една от най-ярките за тази година, вече може да се наблюдава с невъоръжено око – засега в Южното полукълбо, но в четвъртък тя ще пресече небесния екватор и ще се появи на северното небе, съобщава сайтът Spaceweather.com, като се позовава на южноафриканския астроном Козма Коронайос.
Кометата C/2011 L4 е открита през юни 2011 г. от обсерваторията PANSTARRS на Хаваите. Както смятат учените, тя за първи път в биографията си се повява във вътрешния район на Слънчевата система, изхвърлена от гравитационните взаимодействия в облака на Оорт – област зад орбитата на Плутон, населена с ледени зародиши на комети. Затова кометата е съхранила доста летящи вещества и тяхното изпарение при приближаване към Слънцето ще й придаде ярка опашка. Както се очаква, тя ще бъде съпоставима по яркост на кометата ISON, за която се смята, че ще бъде най-ярката за десетилетието.
След няколко дни, на 10 март, кометата ще се приближи на минимално разстояние до Слънцето – 0,3 астрономически единици (около 45 млн. км), и няма да може да се вижда от слънчевото сияние. След това, на 12-13 март, ще се появи отново и ще започне за се изкачва все по-високо на север. В максималната си яркост тя ще достигне втора звездна величина.
Над южното небе може да се види още една ярка комета – Lemmon (C/2012 F6), открита на обсерваторията Маунт Лемън в САЩ през януари 2012 г. Сега тази комета с яркозелена опашка (заради флуоресценцията на присъстващия в нея цианид) е достигнала пика на своята яркост – трета звездна величина.
Най-ярката комета за тази година и вероятно за десетилетието ще стане кометата ISON (C/2012 S1), открита от руския астроном Артьом Новичонок и беларуския му колега Виталий Невски. През ноември 2013 г. тя ще премине на разстояние 0,012 астрономически единици от Слънцето, а след това, на 26 декември 2013 г. – на 0,42 астрономически единици от Земята (една астрономическа единица е равна на разстоянието от Земята до Слънцето, или приблизително 150 млн. км).
Източник: РИА Новости