Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откриха черна дупка, която се е обърнала настрани

24 декември 2024 г. в 10:02
Последно: 24 декември 2024 г. в 13:09

В центъра на почти всяка голяма галактика има свръхмасивна черна дупка. В повечето случаи тези черни дупки се въртят заедно със своята галактика.

НАСА наскоро обяви откриването на черна дупка, завъртяна на 90° спрямо оста на въртене на нейната галактика NGC 5084, открита преди векове от немския астроном Уилям Хершел.

Откритието стана възможно благодарение на новия метод SAUNAS (селективно усилване на ултра шумен астрономически сигнал), който прави възможно изолирането на рентгенови лъчи с ниска яркост, които са били заглушени от други източници на радиация. Откритието е описано в The Astrophysical Journal.

Когато учените тестваха новата техника, като прегледаха стари архивирани данни от рентгеновата обсерватория Chandra, те откриха първия признак, че нещо необичайно се случва в NGC 5084.

Новата технология помогна да се забележат четири големи рентгенови струи. Тези потоци плазма излизат от центъра на галактиката, два от тях се изравняват с галактическата равнина, а два се простират отгоре и отдолу, наподобявайки буквата X.

Струите горещ зареден газ сами по себе си не са нищо особено, но те често не излизат направо от центъра на галактика. И в такива случаи обикновено има една или две струи – но тук са четири.

За да се гарантира, че това не е някакъв вид грешка или артефакт от данните на Chandra, те бяха сравнени с други изображения на NGC 5084, получени при други дължини на вълната с помощта на космическия телескоп Huble и голямата Atacama ALMA.

Тези наблюдения разкриват вътрешен диск от прах, който се върти в центъра на галактиката под ъгъл от 90 градуса спрямо останалата част от галактиката.

Изследователите също така са проучили изненадващия обект на радиовълни, използвайки VLA Very Large Array в Ню Мексико. Взети заедно, тези наблюдения рисуват картина на много странно галактическо ядро.

Категории на статията:
Вселена