В ранната Вселена откриха огромна черна дупка
Международен екип от астрономи, ръководен от университета в Кеймбридж, използвайки космическия телескоп James Webb, откри огромна черна дупка в ранната Вселена.
За откритието, направено в галактика, съществувала само 800 милиона години след Големия взрив, пише списание Nature.
Черната дупка има маса, надвишаваща масата на Слънцето 400 милиона пъти и е една от най-големите, открити толкова рано в развитието на Вселената.
Тя съставлява около 40 процента от масата на своята галактика домакин, което е стотици пъти по-голямо от типичното масово съотношение на черните дупки към техните галактики в локалната Вселена.
Но въпреки размера си, черната дупка натрупва материал с изключително ниска скорост, което я прави по същество латентна.
За да проучат обекта, учените са използвали данни от наблюдения от телескопа Webb, който записва инфрачервеното лъчение, а също така са провели компютърни симулации, за да разберат възможните механизми на неговото формиране.
Ключова стъпка в анализа е измерването на сиянието на акреционния диск на черната дупка, което направи възможно оценката на нейната маса и активност.
Черната дупка натрупва газ със скорост 100 пъти по-малка от теоретичната ѝ граница, което противоречи на традиционните модели на растеж.
Това показва възможността за кратки изблици на свръхбърз растеж, последвани от дълги периоди на почивка.
Учените спекулират, че черната дупка може да надхвърли границата на Едингтън за 5-10 милиона години и след това да остане в латентно състояние за около 100 милиона години.
Резултатите от симулацията показват, че такива черни дупки вероятно се образуват и растат през периоди на хиперактивност.
Тези кратки фази позволяват на обектите бързо да набират маса, което обяснява наличието на такива масивни черни дупки в ранните етапи от развитието на Вселената.