Метеорният поток Ета Аквариди достига своя пик на 6 май

Много наблюдатели от Южното полукълбо смятат Ета Аквариди (Eta Aquarid) за най-добрия метеорен поток на годината. Но за наблюдателите на небето в Северното полукълбо е съвсем различно.
Сред 10-те най-популярни метеорни потока, появяващи се ежегодно, един от най-добрите ще достигне своя пик във вторник сутринта (6 май).
Потокът Ета Аквариди се нарежда сред първите четири по отношение на общата активност. Негов източник е Халеевата комета. Когато Земята пресече орбиталния ѝ път, отломките ѝ изгарят в атмосферата и оставят дълги следи.
Тъй като метеорите изглеждат сякаш излизат от точка на небето (наречена „радиант“) в съзвездието Водолей – откъдето идва и името „Аквариди“ – тяхната видимост е благоприятна за бъдещите наблюдатели на небето, които са южно от Екватора.
За живеещите в Южното полукълбо (Сантяго, Йоханесбург, Мелбърн, Окланд), радиантът на Ета Акваридите се изкачва високо в източното небе преди зазоряване и именно оттам тези метеори изглеждат така, сякаш буквално се изливат в небосвода.
Според Наръчника на наблюдателя на Кралското астрономическо дружество на Канада, Ета Акваридите са способни да произвеждат до 60 метеора на час, докато Метеорният календар на Международната метеорна организация (IMO) посочва честота от около 50 на час.