Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Феноменът съзнание лежи дълбоко в квантовата механика

4 април 2013 г. в 00:11
Последно: 5 април 2013 г. в 00:15

За миналите вселени, изкуствения интелект и феномена съзнание пред Газета.ru разказва Роджър Пенроуз, активно работещ в различни области на математиката, общата теория на относителността и квантовата теория.

Научнопопулярните книги на Пенроуз се ползват с широка популярност и са сравними с произведенията на Стивън Хокинг и Мартин Гарднър. Предлагаме интервюто с известни съкращения.

Какви са основните революции във физиката през ХХ век според вас?

Безспорно това са появата на квантовата механика и общата теория на относителността. Личното ми участие повече засяга общата теория на относителността, защото тя повече подхожда за тези, на които им е по-лесно да се занимават с чисто математически задачи.

Какви важни постижения са ни помогнали да разберем по-добре устройството на Вселената?

През 1998 г. за първи път е доказано разширеното ускорение на Вселената. За мен това е важно събитие, защото лично аз смятам, че космологичната константа е равна на нула… Бях малко учуден, но ми трябваше не толкова много време, за да докажа на себе си, че свидетелствата са доста убедителни. И второто е откриването на Хигс бозона, макар че това откритие не е толкова определено. Тези неща смятам аз за важни.

Опирайки се на данните от спътника WMAP, вие и колегата ви Ваге Гурзадян смятате, че реликтовото лъчение съдържа следи от минали вселени (еони). Тази идея предизвика доста спорове в научните среди. Имате ли нови наблюдателни данни?

Това е дълга история. Първоначално исках да привлека колегите си от Принстън, за да търсят такива сигнали. Те започнаха да ги търсят, но начинът, по който правеха това, се оказа не много обещаващ. Накрая нищо не откриха. После започнахме конкретно да търсим концентрични кръгове в микровълновия фон. И в тази работа, която написахме с Ваге, успахме да направим, като приложихме нетрадиционен анализ.

Сега имаме повече от ясни доказателства за съществуването на три-четири кръга с общ център.

Какви са аргументите на вашите опоненти?

Главният аргумент е пълното игнориране. Това привлича слабо внимание и не знам защо. Имаме силни доказателства, появиха се данни и от мисията Planck, не мога да не спомена и полска група учени, които проведоха различен анализ и получиха точно такива сигнали. Те не търсят концентрични кръгове, те търсят отделни кръгове, използвайки по-сложен статистически анализ. И достоверността на резултатите е 99,9%.

Какво е времето на съществуване на отделните еони във вашата теория (Конформно циклична космология)?

Безкрайно! Макар че това е доста тънък въпрос, тъй като всичко зависи от това как измерваме времето. Идеалният вариант е да го измерваме въз основа на уравненията на Айнщайн и като смятаме, че космологичната константа е константа. В такъв случай времето е безкрайно. А ако използвате часовник, направен от обикновена материя, атоми… тогава резултатът ще зависи от масата на частиците. И когато в крайна сметка масата изчезне, то времевата скала ще се окаже крайна, макар и много дълга.

Книгите и изследванията ви изиграха важна роля в нашето разбиране на феномена съзнание. Каква е принципната разлика между човешкото съзнание и изкуствения интелект?

Дълбокото ми убеждение е, че съзнанието не е резултат от изчисления, то е нещо друго. При наличието на съзнание протичат някакви кохерентни процеси, които трябва да нарушават законите на квантовата механика. Вече се провеждат експерименти, в които се поверява приложимостта на законите на квантовата механика на това ниво. Те още не са завършени и вероятно ще дадат отговор след 5-10 години. И аз много се надявам, че опитите ще покажат, че квантовата механика тук не работи поради конфликт на квантовите закони с принципите на Айнщайн.

Възможно ли е да се обясни феноменът съзнание без квантовата механика?

Смятам, че не. Той не просто се основава на квантовата механика, а лежи още по-дълбоко. Съществуването му се опира на теория, която дори още не съществува.

Ограничава ли ни това как ние разбираме нашето съзнание в търсенето на друг разумен живот?

Не мисля. Струва ми се, че ако на Земята ние сме уникални, то в мащабите на Вселената това не е така. Смятам, че ако някой праща сигнали от Космоса, той трябва да има съзнание.

Източник: Gazeta.ru

Категории на статията:
Наука