Китай може да изпревари САЩ в доставката на проби от Марс

Марсоходът на НАСА Perseverance наскоро съобщи за находка, която може да се окаже биосигнатура — косвен признак за древен живот.
В кратера Джезеро апаратът е открил минерали, чийто произход не може да бъде обяснен без участието на биологични процеси.
Пробите вече са опаковани в херметични титаниеви тръби
Но потвърждението на откритието може да стане само на Земята, в пълноценна лаборатория.
Тези образци са предназначени за програмата Mars Sample Return (MSR) — съвместен проект на НАСА и Европейската космическа агенция.
Програмата обаче се сблъска със забавяния, нарастващи разходи и дори заплаха от спиране. В проекта за федерален бюджет на САЩ за 2026 г. мисията е лишена от финансиране.
На този фон вниманието се насочва към Китай
Неговата експедиция „Тянвън-3“ е планирана да бъде изстреляна през 2028 г. Доставката на проби на Земята се очаква до 2031 г.
Апаратът трябва да събере около 500 грама почва и скали с помощта на сондажна установка, кофа и малък дрон. Мястото за кацане все още не е определено, като изборът му е ограничен от техническите изисквания на мисията.
Въпреки че Джезеро е идеален по географска ширина (18° с.ш.), височината на кратера е твърде голяма за китайския спускаем апарат, който се нуждае от по-плътна атмосфера за спиране.
Поради това „Тянвън-3“ едва ли ще може да кацне точно там, където Perseverance е събрал пробите.
Въпреки това китайските инженери могат да изберат райони, сходни по геология — богати на глини и древни речни корита.
Така, въпреки че Perseverance вече съхранява потенциално уникални проби, първи може да ги достави не САЩ, а Китай.
Ако „Тянвън-3“ успешно изпълни задачата си, именно Пекин ще влезе в историята като страната, доставила първите проби от Марс на Земята.