35-годишен спътник ще се върне към работа
Учени предлагат да върнат в строя космическата сонда ISEE-3, изпратена през 1978 г. Серия от връзки с апарата, отдавна „отписан” и причислен към базата данни с космически боклук, показала, че спътникът не само е работоспособен, но в резервоара му има още гориво.
„Работим над това да получим финансиране от НАСА и от някои частни фирми, но знаете, че в НАСА нямат пари поради съкращаване на бюджета. Опитваме се да получим финансиране от частни източници”, казва изпълнителният директор по космическите проекти на компанията Kinetx Робърт Фаркуар, която се е занимавала с изчисления на орбитата на този апарат и много други сонди на НАСА.
Сондата ISEE-3 е била в състава на три сонди, предназначени за изследване на слънчево-земните връзки, влиянието на слънчевия вятър върху магнитосферата и околоземното пространство. Трите апарата са изведени в Космоса през август 1978 г. Два от спътниците работили на околоземна орбита, а ISEE-3 станал първият изкуствен обект, изведен в точка на Лагранж L1 от системата Слънце – Земя на разстояние 1,5 млн. километра.
През 1982 г. апаратът получава ново име – International Cometary Explorer (ICE), и е изведен на хелиоцентрична орбита, след което се отправил към кометата Джакобини-Цинер. През септември 1985 г. сондата успешно преминава през опашката на кометата, изучава нейния състав, след това взема участие в изследването а Халеевата комета и през май 1997 г. мисията му официално е прекратена. През септември 2008 г. е установено, че повечето от уредите на борда на апарата са в нормално състояние, а в резервоарите има гориво.
През август 2014 г. ISEE ще се върне към Земята. Фаркуар и колегите му предлагат този момент да се използва, за да се върне апаратът към работа. Учените отбелязват, че при малки разходи може да се получи голяма полза, съпоставима с резултатите от старта на нов изследователски апарат.
Фаркуар твърди, че има възможност ISEE да се изпрати към кометата Виртанен, която ще се приближи към Земята през декември 2018 г. Сондата може да се отправи и към трета комета – SW3-C, през август 2022 г.