Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стихия на Сатурн шашна учените

31 октомври 2012 г. в 08:40
Последно: 5 декември 2013 г. в 22:59

Възникналата преди около две години стихия на Сатурн се оказала значително по-мощна, отколкото смятаха учените. Космическият апарат Cassini е заснел последствията от преминаването на бурята по тялото на планетата – рекордни нарушения в горните слоеве на атмосферата.

Инфрачервеният спектрометър CIRS показва, че бурята е повишила температурата в стратосферата на Сатурн с 83 келвина над нормата. Освен това е отбелязано стократно увеличаване на концентрацията на етилен, който обикновено не се среща в атмосферата на гиганта.

Бриджит Хесман от университета на Мериленд твърди, че „температурните колебания са необичайни за тази обикновено стабилна част на Сатурн”.

Бурята е регистрирана в северната част на планетата на 5 декември 2010 г. Подобен тип смущения възникват на Сатурн веднъж на 30 години, колкото е времето, за което газовият гигант прави едно завъртане около Слънцето.

Наблюдаваното явление е станало най-големият атмосферен вихър в Слънчевата система. В пика на развитието си той е надминал по размери дори Голямото червено петно на Юпитер.

Изследването му ще позволи на учените по-добре да разберат процесите в стратосферата на Сатурн и на други гиганти в Слънчевата система, а възможно – и извън пределите й.

Категории на статията:
Космос