Астрономи търсят обяснение на тайнствени импулси

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Изображение на небето в съзвездие Колар. Със зелено кръгче е отбелязан изблик между остатъка от свръхновата S147 и региона на звездообразуване IC 410.
© Rogelio Bernal Andreo / DeepSkyColors
Антония Михайлова

Изследвания, проведени с радиотелескопа на обсерваторията Аресибо в Пуерто Рико, предоставят важни нови доказателства за съществуването на тайнствени импулси, които идват от космическите дълбини.

Необичайните импулси за първи път са открити на 2 ноември 2012 година от инструментите на радиотелескопа на австралийската обсерватория Паркс. Кратките радиоимпулси траели само няколко хилядни от секундата и по-късно така и не били детектирани от нито една друга обсерватория в света (на Зеления континент те били регистрирани пет пъти).

Учените записали няколко подобни събития, но отсъствието на каквито и да било подобни наблюдения, свързани с далечни обекти, ги навело на мисълта, че обсерваторията може да събира сигнали, излизащи от източници на територията на нашата планета или близо до нея. Скоро се изяснило, че това не е така.

Международен екип учени открили в по-рано получени данни потвърждение на това, че тези странни космически импулси протичат около 10 000 пъти на ден и по цялото небе.

В същото време радиоимпулси били открити с помощта на обсерваторията Аресибо, която може да се похвали с най-големия и най-чувствителния в света радиотелескоп, чието огледало е 305 метра (общата площ на обсерваторията е около 20 хектара).

Яркостта и продължителността на тези събития, както и изчислената скорост, с която те се случват, се съгласуват със свойствата на изблиците, открити по-рано от телескопа Паркс в Австралия.

Очевидно импулсите идват отвъд пределите на Млечния път. Последният извод е направен въз основа на измерването на ефект, известен като дисперсия на плазмата. Импулсите, които пътешестват през Космоса, се отличават от изкуствените смущения, предизвиквани от междузвездните електрони, които карат радиовълните да пътешестват по-бавно и на по-ниски радиочестоти.

„Нашите резултати са особено важни, тъй като премахват всякакви съмнения в това, че тези импулси имат космически произход – казва Виктория Каспи, професор по астрофизика от университета Макгил в Монреал. – Тези радиовълни имат всички признаци, че са произлезли далеч извън пределите на нашата галактика.“

Главна загадка за астрофизиците остава причината за възникване на тези радиоексплозии. Сред възможните варианти са екзотични астрофизически обекти, включително изчезващи черни дупки, сливащи се неутронни звезди, а също изблици от магнетари – тип неутронни звезди с много мощни магнитни полета. Има и вероятност тези експлозии да са много по-ярки от импулсите, наблюдавани у някои пулсари.

Сега астрофизиците правят усилия за разработването на начин да открият импулсите с помощта на радиотелескопи, които могат да наблюдават големи площи в небето. Такива уреди сега са едва в стадий на строителство на територията на Австралия, Южна Африка и Канада.

Тези и други нови обекти могат да прокарат пътя за много нови открития и по-добро разбиране на подобни загадъчни космически явления.

Подробно за изследването разказва статия, публикувана в изданието Astrophysical Journal.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори