Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Айнщайн не бил прав за призрачното взаимодействие

26 март 2015 г. в 05:18
Последно: 27 март 2015 г. в 12:18

Учени изясниха, че Алберт Айнщайн не е бил прав, съмнявайки се, че в състояние на заплитане могат да се намират не само две квантови частици, но и една. Статия, посветена на работата на изследователите, е публикувана в изданието Nature Communications.

Квантовите частици се намират в състояние на квантово заплитане, при което техните квантови състояния се явяват взаимно свързани. Учените са изяснили, че една частица също може да се намира в състояние на квантово заплитане, при това нейната вълнова функция – функция, която описва чистото състояние на системата – ще се подлага на колапс при опит да се измери състоянието на частицата.

През 1927 г. Алберт Айнщайн нарича мигновения нелокален колапс на вълновата функция призрачно взаимодействие на разстояние, твърдейки, че той противоречи на принципите на квантовата механика.

Физиците са провели експерименти с използването на един фотон, като измерили неговото състояние в една лаборатория и проверили дали това измерване ще предизвика колапс на вълновата функция в друга лаборатория.

Резултатите показали, че Айнщайн не е бил прав и че една частица също може да се намира в състояние на квантово заплитане.

Категории на статията:
Наука