Британци откриха извънземен живот в метеорит

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Wallis J. et al., Journal of Cosmology, 2013
Антония Михайлова

Астробиолозите от университета в Кардиф откриха „биологични структури” с извънземен произход във фрагменти от метеорит, паднал в Шри Ланка на 29 декември 2012 г. Резултатите от научния анализ на космическото тяло са дадени за публикация в научното издание Journal of Cosmology, но са представени накратко в MIT Technology Review.

Учените са анализирали 628 фрагмента, събрани в района на средновековната столица на Шри Ланка – Полонарува, където паднал метеоритът. В три от фрагментите учените нямат съмнения, че са открили извънземен живот. Върху камъните се е запазила кора от топенето, образувала се при преминаване през атмосферата. Химическият анализ показал относително ниската плътност на материала, както и високо съдържание на въглерод и органични вещества.

С електронен микроскоп учените успели да открият във фрагментите кръгли структури с диаметър около 0,1 мм, напомнящи фосили на водорасли. На повърхността на структурите учените разгледали нишки, които според тях може да са камшичета на водораслите. Астрофизиците са сигурни, че тези структури нямат земен произход, тъй като са открити във вътрешната част на фрагментите. Като друг аргумент учените посочват ниското съдържание на азот.

И друг път учените са намирали в структурата н метеорити „свидетелства” за извънземен живот, но нито една работа досега не е успявала да получи признанието на научната общественост. Един от най-известните в това отношение метеорити е антарктическият ALH84001. Колкото до органичните вещества, то възможността за извънземния им произход не предизвиква съмнение в учените. Така наскоро е установено, че органичният въглерод, открит на ALH84001, наистина се е образувал на Марс, макар това да не е станало в резултат на дейността на живи същества, а в хода на химически процеси в недрата на Червената планета.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори