Чудовищна среща с комета очаква Марс догодина

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Комета с диаметър 50 км може да се сблъска с Марс през октомври следващата година. В случай че това се случи, ще се отдели енергия, еквивалентна на 20 млрд. мегатона, а диаметърът на кратера ще е около 500 километра и дълбочина 2 километра.

Кометата C/2013 A1 е открита в началото на 2013-а от астрономите от австралийската обсерватория Сайдинг Спринг. В 4,40 ч. по Гринуич на 19 октомври 2014 г. кометата ще премине на разстояние около 0,00073 астрономически единици, или приблизително на 109 200 км от Марс.

„Показателите на неопределеност на орбитата на кометата напълно допускат и сценарий на сблъсък, макар че вероятността от подобно събитие е малка”, се казва в съобщение, публикувано на сайта на руската обсерватория ISON-NM. Възможната катастрофа се нарича от учените събитие от планетарен мащаб.

Кометата се движи по т.нар. ретроградна орбита, тоест противоположно на посоката на движение на планетите в Слънчевата система. Като се отчита, че собствената скорост на движение по орбита на Марс надвишава 24 км/сек, скоростта на сблъсък на кометата с планетата може да надвиши 56 км/сек.

Орбитата на кометата C/2013 A1 (в синьо). С червения контур е отбелязан Марс.
© L. Elenin

 

Единственият случай на сблъсък с големи небесни тела, наблюдаван от астрономите, е било падането на кометата D/1993 F2 (Шумейкър-Леви) на Юпитер през юли 1994 г. При влизане в атмосферата на планетата гигант кометата е отделила енергия, еквивалентна на 6 млн. мегатона. Диаметърът на образувалото се на повърхността на Юпитер петно е било над 12 000 км, а облак газ е изхвърлен на височина 3000 км.

Интересът към заплахи от Космоса рязко нарасна след падането на челябинския метеорит на 15 февруари. Ударната вълна изби стъклата на 3000 сгради, а над 1000 души потърсиха медицинска помощ. По оценките на учените отделената енергия при разрушаването на метеорита е еквивалентна на взрив от 100-200 килотона, диаметърът на небесното тяло не е надвишавал 20 метра, а скоростта му е била около 30 км в секунда.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Тагове:
· ·
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори