Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да помогнем на ЦЕРН да експериментира с антиматерия

14 август 2013 г. в 00:11
Последно: 15 август 2013 г. в 23:52

Физиците публикуваха в мрежата материали от експерименти с антипротони, за да могат всички желаещи да определят траекториите на частиците.

Учените подчертават, че дадените експерименти на ЦЕРН за първи път се предоставят за публичен анализ.

Изследователите се обръщат към интернет потребителите за помощ в подготовката на експеримент, чиито резултати ще могат да изяснят как антиматерията реагира на гравитацията, се казва в съобщението на сайта на Европейския център по ядрени изследвания.

Повечето учени смятат, че гравитацията действа на антивеществото по същия начин, както на обикновеното. Но редица теоретици са на мнение, че антивеществото трябва да реагира по различен начин на гравитацията.

Експерименталната проверка на реакцията на антиматерията ще бъде проведена от физиците в експеримента AEGIS. За този антипротонен комплекс AEGIS ще „изстрелва” атоми антиводород. Прелитайки известно разстояние, атомите ще падат на повърхността от обикновеното вещество. В резултат антиматерията и материята ще анихилират, пораждаки пиони и по-тежки частици. След това тези частици ще преминават през специален гел, който ще прави траекториите им видими.

По тези траектории учените ще следят точката, в която е настъпила анихилацията, и по дистанцията, преодоляна от частиците, ще определят как анихилацията реагира на гравитацията.

Експериментът с антиводорода ще започне през 2015 г. Физиците се готвят за него, „стреляйки” по повърхности от различен материал с антипротони.

Антипротоните са прекалено леки, за да може да се изучава върху тях влиянието на гравитацията, но тази подготвителна работа ще помогне на изследователите на настроят алгоритмите, необходими за автоматичното проследяване на траекторията на частиците. Първоначално тези алгоритми ще бъдат разработени за експерименти с неутрино.

За да „обучат” компютъра да разпознава траекторията на частиците, част от тази работа първоначално трябва да се извърши ръчно, за да има изкуственият интелект образец за подражание.

Точно тук физиците се обръщат за помощ към интернет потребителите. Те са изложили в мрежата материали от експерименти с антипротони, за да могат всички желаещи да определят траекториите на частиците.

Категории на статията:
Наука