Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да се хванем за зелено!

20 март 2014 г. в 00:08
Последно: 19 март 2014 г. в 21:57

Днес в 18,57 часа българско време Слънцето пресича небесния екватор и навлиза в Северното полукълбо. С други думи, идва астрономическата пролет.

Пролетното равноденствие тази година настъпва днес, 20 март, и още от името му става ясно, че денят е равен на нощта. Слънцето застава точно на изток и залязва точно на запад (всъщност почти точно поради атмосферната рефракция) и продължителността на деня е 12 часа.

Толкова сме свикнали да казваме „денят на равноденствието“, че вероятно мнозина не знаят следния факт – равноденствието като такова не е ден, а строго определен момент от времето. Това фактически е мигът, когато Слънцето преминава от Южното полукълбо на небесната сфера в Северното.

В това време нашето светило се намира точно над екватора на Земята и осветява равномерно двете полукълба на нашата планета. След това звездата преминава в Северното полукълбо от небесната сфера и при нас настъпва астрономическата пролет.

Интересно е, че именно по това време денят в Северното полукълбо се увеличава с най-голяма скорост. През зимата, след зимното слънцестоене, денят започва да нараства много бавно, само с няколко секунди на денонощие.

Също толкова бавно той ще расте и през юни, преди лятното слънцестоене. Докато сега към светлината на деня се прибавят по няколко минути, което доста лесно се забелязва сутрин или вечер.

Равноденствието е едно от първите астрономически явления, които са се научили да разпознават нашите далечни предци. В стари времена тези дни се смятали за голям празник.

Но и днес в някои страни пролетното равноденствие е празник и почивен ден. Такъв е например празникът Новруз при тюркските и иранските народи, което в превод означава „нов ден“.

Категории на статията:
Синя луна