Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Древен морски път в Турция е използван хиляди години

15 септември 2015 г. в 00:13
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:24

Специалисти в областта на подводната археология от университета на Селчук (Турция) са открили следи от древен морски път, действащ в района на древна Анатолия в продължение на повече от четири хиляди години, съобщава Hurriyet Daily News.

Морският път, свързващ съвременния турски град Силифке в провинция Мерсин (Южна Турция) с цялото Средиземноморие – Египет, Кипър и Италия, е възникнал още в бронзовия век, преди около пет хиляди години, и е съществувал до времената на Османската империя, смятат изследователите.

Откритието е станало възможно благодарение на постиженията на подводната археология. Учените първоначално изследвали крайбрежния регион с мощни сонари, а след това се спуснали на дъното, за да изучат най-интересните находки.

Както показало изследването, регионът е достигнал най-голям разцвет около VIII в. пр.н.е. Тогава до Силифке били изградени големи корабостроителници, които след земетресения по-късно се озовали под водата.

Според учените в тях може да са построени не по-малко от 100 кораба. Освен останки от корабостроителници изследователите открили на дъното на Средиземно море останки от пристанища, както и кораби, потънали в резултат на корабокрушения.

Находките на древни потънали кораби не са рядкост на територията на съвременна Турция. Преди около година учените открили в района на съвременния град Урла останки от кораб на възраст около четири хиляди години.

Категории на статията:
Археология