Древноегипетски саркофаг е открит в Израел

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Снимки: Israel Antiquities Authority
Антония Михайлова

Израелският департамент за древности (IAA) е открил на север в страната древноегипетски саркофаг с човешки останки и златния печат на фараоните.

Откритият в Тел Шадуд в Израелската долина гроб е част от погребение, датирано към късната бронзова епоха (XIII в. пр.н.е.).

Откритието е направено по време на разкопки за прокарване на магистрален газопровод. Археолозите първо открили подножието на гроба, а разкопките на самия саркофаг отнели около три седмици. Работата в участъка продължила от декември 2013 г. до март 2014 година.

3300-годишният глинен саркофаг с цилиндрична форма е покрит с необичаен капак във формата на човек. Той бил заобиколен от различни керамични изделия. Основно това били съдове за съхранение на храна, посуда, култови съдове и животински кости. На капака може да се разгледа мъжко лице в египетски стил, със стилизирани коси, уши, ръце, скръстени на гърдите, изящни вежди, бадемови очи, дълъг нос и пълни устни. Скулптурата е запечатала типична древноегипетска погребална поза.

„Това е наистина красиво лице, много спокойно – казва египтологът и археолог Едуин ван ден Бринк от Израелския департамент за древности. – И много привлекателно.“

Според Ван ден Бринк подобни саркофази са били открити преди половин век на територията на провинция Деир ал Балах в Ивицата Газа. Там били разкопани около 50 подобни гроба (основно от злосторници). Някои от тези саркофази може да се видят в археологическото крило на Израелския музей в Йерусалим.

В новата находка почиват останките на възрастен мъж. В отвъдното го съпровождали бронзови плочи, нож, чаша и керамични изделия.

„Тъй като съдовете, погребани с човека, са с местен произход, смятаме, че покойният е бил чиновник с ханаански произход, който е бил на служба в египетското управление“, твърдят изследователите.

Друга, по-малко вероятна хипотеза, се състои в това, че саркофагът принадлежи на богат местен жител, който просто е решил да имитира египетските погребални обичаи.

Редом до останките археолозите са открили златен пръстен-печат във формата на скарабей с името на Сети Първи, египетски фараон от XIX династия. Той завоювал региона през XIII в. пр.н.е., в първите години от своето управление, за създаването на търговски пътища.

На пръстена фараонът се отъждествява с бог Ра, а неговото име е защитено от кобра. Един от най-влиятелните царе на династията Сети I е бил бащата на Рамзес II – някои учени смятат, че именно Рамзес е бил управляващият фараон в момента на излизането на евреите от Египет.

 

Археолозите смятат, че погребението сочи за силното влияние на египетската цивилизация в Ерец Израел и в Израелската долина, в частност по време на второто хилядолетие преди новата ера.

Сега изследователите планират да проведат подробен анализ на човешките останки, включително ДНК анализ, който да определи дали този човек е бил ханаанец, или египтянин, намерил последно пристанище в Израел.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори