Ел Ниньо: ще стане ли 2014-а повторение на 1997 година
Природният феномен Ел Ниньо, който на цикли от 2–7 години ту нагрява, ту охлажда водите в източната част на екваториалната зона на Тихия океан, оказва мощен ефект в дългосрочна метеорологична перспектива.
Според учените, никое друго явление няма толкова значими последствия върху формата на атмосферна циркулация, което активира каскада странични климатични ефекти.
Установената зависимост на циклите на Ел Ниньо с големи природни аномалии позволява да се правят относително успешни заключения за това какъв ще бъде предстоящият сезон: по-сух или влажен, топъл или студен.
От януари областта на топлата вода постепенно се измества на изток по екватора. Сегашният мониторинг показва, че температурата на повърхността на водата в екваториалната зона на Тихия океан се доближава до критериите, с което се диагностицира настъпването на Ел Ниньо (0,5° над нормата).
Такава топла вода се явява необичайна в източната част на Тихия океан, тъй като пасатните ветрове духат от изток на запад. Те изместват топлия повърхностен слой вода от Централна и Южна Америка към Индонезия. На мястото на топлата повърхностна вода се издигат студените води от дълбините.
Но понякога под влияние на сложен механизъм природни и астрономически факти атмосферната циркулация променя знака. Такова явление съответства на отрицателната фаза на Южното колебание.
Отслабените пасатни ветрове имат обратна връзка във вид на мащабни изменения на типичната форма на атмосферна циркулация и веригата природни аномалии по цял свят.
Ключова роля в диагностицирането на такъв сценарий играе важен климатичен индикатор – феноменът Ел Ниньо – изменението на положението на областта топла океанска вода, която започва да мигрира на изток – към Централна и Южна Америка.
Учените още не са сигурни дали тази година Ел Ниньо ще се състои. Но ако той се състои, то мнозина смятат, че ще бъде толкова силен, както през 1997 година.
В последните отчети, получени от съвместната американско-френска космическа станция, става ясно, че в Тихия океан е започнало формирането на новия Ел Ниньо, сравним по всички температурни и водни показатели с този от 1997 г. – много мощен и безмилостен.
Все още специалистите не дават 100% прогноза за окончателното формиране на Ел Ниньо тази година, но още миналата година за тихоокеанските острови било обявено „наблюдение“, тъй като океанът започнал да поражда цели серии от така наречените вълни на Келвин, доста забележимо колебание на повърхността на водите, движещи се от Австралия към Южна Америка през целия океан. Именно те в повечето случаи стават предвестници на Ел Ниньо.
Още един предвестник на Ел Ниньо е повишеното ниво на водата по крайбрежието на Еквадор и съседните страни. Нормално поради състоянието на вълните и ветровете в Тихия океан нивото на водата в Индонезия е с 45 см по-високо, отколкото в Южна Америка.
Понякога, когато пасатите променят своята сила, водата „отстъпва“ от Индонезия и прилива към Еквадор, например. Такъв прилив може да трае няколко дни или седмици до настъпване на предишното равновесие. Но когато приливът, провокиран от вълните на Келвин, в Южна Америка се съхранява няколко месеца, това вече е Ел Ниньо.
През 1997-98 г. точно така се случило. Вълните разтревожили Тихия океан и повдигнали морето с 10 см близо до южноамериканската част на екватора. За да се определи с точност дали да чакаме Ел Ниньо сега, се изискват още два-три месеца наблюдение на вълните на Келвин.