Гущери в кехлибар удивиха учените

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Ettore Morone
Антония Михайлова

Изследователи под ръководството на Ема Шерат са изучили образци на гущери от рода Anolis, съхранени в кехлибар, и са открили, че за изминалите 20 милиона години тези гущери са се изменили много слабо.

Те са почти идентични на съвременните представители на този род, живеещи в Южна Америка и на островите Уест Индия. Според Шерат това говори за стабилност на екологичните ниши, които е заемал този гущер.

Учените изследвали 38 образеца, съхранени в музеи и частни колекции. Един от гущерите се оказал дори в кехлибарена висулка. Находките произхождат от остров Хаити, чието източно крайбрежие се смята за второто по големина в света находище на кехлибар след балтийското.

Степента на съхраненост на гущерите поразява – може да се определи цветът на кожата, отворени или затворени са очите, както и да се разгледат малки детайли от строежа.

Още повече информация изследователите получили, като използвали рентгенова компютърна томография. Ако преди били описани само три изкопаеми представителя на този род, то благодарение на това изследване са получени описания на още 17.

Както показали предишните генетични изследвания, гущерите от рода Anolis са заселили островите от карибския басейн преди около 40 милиона години и бързо са дали множество видове, приспособили се към живот в различни условия – в клоните на дърветата, различни растения, гари, ливади.

Разликата в начина на живот се отразявала в строежа на гущерите – дължината и формата на тялото, крайниците, формата на издънките на пръстите. Сега изследователите могат да определят местообитанието на древните видове, като съпоставят анатомичния им строеж със съвременни представители на Anolis, които наброяват около 390 вида.

Изследването е публикувано в изданието PNAS.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
История

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори