Хайде стига зимна тъга!
Когато дните станат къси, а тъмната част на денонощието – по-дълга, мнозина започват да страдат от зимна депресия.
В такъв случай преди всичко помага едно средство – светлината. А изпадналите в депресия могат да разчитат на няколко варианта на терапия.
Дори психиатрите не са неуязвими – зимната тъмнина е способна да влияе и на душевното състояние на специалиста, който уж добре се справя с душите на другите хора.
„Макар че не съм имала силно изразена зимна депресия, ми е действало това, което може да се нарече зимна потиснатост”, разказва виенският психиатър и психотерапевт Марта К.
Разликата между зимната депресия и потиснатостта се състои в характера на симптомите – депресията е по-силна, докато потиснатостта представлява неин по-лек вариант. За двете е характерно сезонно ограничение и освен това имат една и съща причина – недостиг на светлина.
Поради намаляващите все повече дни и увеличаващото се тъмно време нараства нивото на „хормона на съня” – мелатонин, докато производството на „хормоните на щастието” – серотонин и допамин, намалява, както и количеството норадреналин.
„По-чувствителните хора реагират на това с развиването на есенно-зимна депресия”, отбелязва Зигфрид Каспер от Университетската психиатрична и психотерапевтична клиника на Виенския медицински университет. – При всички тя протича различно, някои страдат изключително силно, докато при други се отбелязват само незначителни промени в настроението.”
Повишена сънливост
При около 3,5% от австрийците генетично обусловената чувствителност към недостига на светлина през есенните и зимните месеци става причина за депресия и най-често от нея страдат хора на възраст от 20 до 40 години.
Така наречената сезонна депресия само частично напомня истинската депресия. Хората, страдащи от сезонна депресия, се чувстват потиснати, настроението им е меланхолично, но „те не страдат от безкрайна тъга, при тях не възникват силни страхове и много рядко в главите им идва мисълта за самоубийство”, подчертава Каспер.
Но при тях се отбелязва повишена сънливост и към нея може да се добавят вялост, липса на енергия, бездействие и нерядко – липса на сексуално влечение.
Едновременно с това при много хора, подложени на подобен род депресии, възниква желанието да хапнат нещо сладко или съдържащо въглехидрати. Причината за това обаче не е свързана само с апетита – страдащите от зимна депресия така получават енергийно подхранване. Съединението на бездействието с повишената употреба на шоколад, разбира се, не остава без последствия, и често зимната депресия става причина за покачване на теглото.
Помага светлина
Около 14% от австрийците смятат, че зимната потиснатост помрачава живота им. Хората, които страдат от нея, не смятат себе си за болни – просто имат лошо настроение. Едно от средствата за борба с подобни състояния е терапията със светлина с различни цветове.
„Това помага не само в борбата със зимната депресия, но и укрепва имунната система и способността за възприятие, дава енергия, усещане за щастие и уравновесеност”, подчертава работещият във Виена специалист по терапия с цветна светлина Габриеле Буреш-Тейхман. В практиката си тя прилага светлинна терапия, разработена от американския офталмолог Джекъб Либерман, както и монохромния цветен купол на Карла Рюбер.
„Светлината и цветът въздействат на 80% от активността на главния мозък, както и на редица биологични функции”, обяснява Буреш-Тайхман.
„Почти сензационни успехи” в борбата със зимната, а също и с обикновената депресия е постигнал Кристиан Плауе, общопрактикуващ лекар, който работи и в допълнителна посока. В своя кабинет във Виена той предлага особена светлинна терапия с използване на програма Relux.
„Количеството червено, зелено, синьо и жълто, на чието въздействие се подлагат пациентите за около един час със специален уред, се определя в зависимост от човека. Индивидуалната цветова смес се изчислява с отчитане на особеностите на тялото и личността и се прави със специална диагностична програма”, разказва д-р Плауе.
За всички три варианта на терапията с цветна светлина общото е, че те подпомагат образуването на енергия в клетките на човешкия организъм, а също подобряват душевното състояние и регулаторните механизми.
Научният работник Каспер има още по-високо мнение за изучената на университетско ниво светлинна терапия, за която той заедно с още един специалист – Норман Розентал, е написал книга. Тази форма на терапия е преминала научна проверка и е получила разпространение – лампи със степен на осветеност от 2500 до 10 000 лукса внасят светлина в мрачните зимни дни.
„На първо място нашият мозък се нуждае от светлина – подчертава Каспер. – Пациентите прекарват ежедневно от половин до два часа под въздействието на терапевтичните лампи и зимната депресия си отива при около 90% от тях.
Излезте на улицата
В определена степен помага дори естествената светлина. Разходката дори в облачен зимен ден носи от 1000 до 2000 лукса, докато в офиса или вкъщи човек получава само от 300 до 500 лукса.
При по-леки случаи понякога е достатъчно при потиснатост да се заобиколите с ярки – оранжеви и червени – предмети.
Източник: РИА Новости / DiePresse.com