Защо трябва да четем докрай лошите новини

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Лошите новини влошават работата на мозъка, но това изобщо не значи, че те трябва да се избягват.

Напротив, ако ви е попаднала пред очите някоя лоша новина, постарайте се да привикнете към нея и психиката ви ще се нормализира.

Лесно е да си развалим настроението – достатъчно е да хвърлим поглед към сутрешната сводка новини. А лошото настроение, както е известно, забавя реакциите и изобщо влияе на основните когнитивни функции – ние четем невнимателно, пишем с грешки, и всичко това е заради него. Неприятната новина от сутринта може да провали целия ни работен ден.

Затова съществуват множество препоръки по „запазване на доброто настроение”. Методите тук са много – от доста очевидни до съвсем откачени. Но вероятно най-парадоксалният начин е разработен от психолозите от Телавивския университет (САЩ). В сп. Attention, Perception, & Psychophysics учените предлагат колкото се може повече да се задържаме на „лошия стимул” и в резултат лошото настроение, предизвикано от него, ще отстъпи.

В изследването си Даниел Алгом и колегите му са анализирали редица експериментални работи, в които е използван известният тест на Струп, когато на човек се предлага да определи цвета на написаните думи. Този тест съществува в различни варианти и тази му разновидност, която се използва при оценката на емоционалното състояние, е построена на думи с негативно и неутрално значение.

Обикновено хората по-дълго мислят върху думите с негативно значение – мозъкът в този случай има нужда от повече време, за да определи цвета на думата, и особено такава задръжка се проявява при тези, които страдат от депресия, постоянна тревожност и прочие емоционално-психически разстройства.

Обяснението е в това, че неприятната дума или предизвиква чувство на заплаха, или кара мозъка да се отвлича от неприятния предмет. Така или иначе за тази обработка се хабят по-малко нервни ресурси, което служи и като причина за забавянето в определянето на цвета.

Но това не обяснява един феномен, свързан с този тест – ако човек поне два пъти е виждал негативната дума, то следващата след нея неутрална дума той би разпознал вече без забавяне. Ако негативната дума е възникнала веднъж, то мозъкът мисли по-дълго над цвета на следващата неутрална дума.

За да обяснят това, изследователите предложили хипотезата на „привикването към негатива” – думите с отрицателно значение предизвиквали лошо настроение сред участниците в експеримента, но при повтарянето на „негатива” неговото въздействие отслабвало.

Учените направили собствен експеримент и се убедили, че емоционалното състояние на тези, които виждали едни и същи „лоши думи” няколко пъти, се нормализирало. А при виделите думата с отрицателно значение само веднъж настроението оставало лошо. И те, разбира се, губели повече време за запълване на психологическия въпросник.

Тоест повтарящият се негативен стимул позволява на мозъка да се адаптира към него и така да съкрати времето на негативния „послевкус”, който се отразява на когнитивните способности.

От практическа гледна точка това означава, че като видим поредната новина за катастрофа или криза, не е нужно да бързаме да затваряме вестника или да сменим сайта – в този случай ефектът ще ни преследва прекалено дълго. Напротив, необходимо е да прочетем цялата новина – това ще даде на мозъка шанс да привикне към новия негатив и психиката ще се нормализира.

Източник: American Friends of Tel Aviv University

––––-

Мегавселена вече е и Twitter

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори