„Хъбъл” откри свръхнова на повече от 10 милиарда години

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© European Space Agency
Антония Михайлова

Учените откриха най-далечната и следователно най-древната от известните свръхнови – SN UDS10Wil. Взривът й се е случил преди 10,2 млрд. години, или 3,5 млрд. години след Големия взрив. Откритието е на астрономи начело с Адам Райс от университета „Джон Хопкинс (САЩ) и е направено с помощта на космическия телескоп „Хъбъл”.

Предишният рекордьор – SCP-0401, е малко по-млад – възрастта на свръхновата е 9,84 млрд. лет.

SN UDS10Wil вероятно се отнася към тип Ia, тоест свръхновата се е взривила в двойна система от бели джуджета или в система от бяло джудже и червен гигант. Доскоро това би позволило тя да бъде използвана като „маяк” при определяне на този район от Вселената от земния наблюдател. Но скорошни открития показват, че взривът на такава свръхнова може да се случи не само при превишаването на определена фиксирана маса (граница на Чандрасекар), но и при по-големи или по-малки маси. Отчитайки, че условията за формирането на свръхновите в ранната Вселена не са много ясни, учените се въздържат да кажат категорично, че това е „стандартна” свръхнова от тип Ia.

В рамка е отбелязан районът, в който мже да се види свръхновата, взривила се преди 10,2 млрд. години.
© NASA, ESA, and Z. Levay (STScI)

Все пак астрономите предполагат, че механизмът на появата на свръхновата по-скоро е бил свързан със сливането на две бели джуджета. Става дума за това, че преди по-малко 7,5 млрд. години се забелязва рязък спад в честотата на възникването на свръхнови от подобен тип. Ако свръхновите в младата Вселена, когато се раждали много повече звезди, отколкото сега, са се образували по сценария на бяло джудже, постепенно крадящо масата на съседна нормална звезда, то взривовете в този период щяха да се случват доста по-често. Но на практика е обратното.

В сценария на сливането на двойка бели джуджета като причина за взрива малката честота на такива взривове е обяснима. Бялото джудже е фактически „труп” на нормална звезда и за да може да се образува, звездата трябва да е преминала целия си цикъл. Но ситуациите, в които едновременно две звезди в една система са успеели да преминат всички стадии и са станали бели джуджета, са се случвали доста по-рядко в зората на Вселената.

Източник: ESA/Hubble

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори