Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И отново Торинската плащаница: чудо или сръчност на ръцете?

1 ноември 2014 г. в 00:02
Последно: 31 октомври 2014 г. в 22:03

Споровете за Торинската плащаница не стихват вече почти сто години – едни я смятат за свещена реликва, други – за гениална фалшификация, не по-малко ценна, но не за вярата, а за науката. Ново обяснение е открил историк.

Историкът Чарлз Фрийман смята, че плащаницата не е нито едното, нито другото – тя според него е служила за изпълняване на средновековни пасхални ритуали.

Тоест хората, които са я използвали в своите обреди, прекрасно са знаели, че артефактът само „обозначава“ истинската плащаница. Той е въплъщавал за тях символ на вярата, както виното по време на причастие става Христовата кръв.

Изследователят разказва, че на тази мисъл го навел фактът, че артефактът е принадлежал на Савойския херцог – едно от най-старите кралски семейства, а сее превърнал в реликва през 1453 г.

Фрийман обърнал внимание, че изображението, изкопирано от Антонио Темпеста през 1613 година, силно се отличава от това, което е известно днес. Всички съвременни изображения задължително съдържат такива признаци като трънен венец и дълги коси на шията на Христос. Именно тези различия навели Фрийман на мисълта, че подобни плащаници е имало много, те са се изготвяли за ритуал, наречен „Quem Quaeritis?“ („Кого търсим?“). Ритуалът се състоял във възпроизвеждане на погребението на Христос и демонстрация на плащаницата, хората сякаш пресъздавали историята на Възкресението във вид на мистерия.

До днес се е съхранил подобен ритуал – Поклонението на влъхвите, който се разиграва в много храмове.

Категории на статията:
Синя луна