Индия се готви да разположи сателитна група за наблюдение на Земята
Тридесет индийски космически компании възнамеряват да се борят за правото да създадат и изстрелят национална група спътници за дистанционно наблюдение на Земята.
Създаването на системата ще намали зависимостта на страната от чужди данни в различни сектори, включително отбраната.
IN-SPACe, Индийският национален център за напредък в изследването на космоса, публикува заявление за създаване на сателитни групи като част от цялостна стратегия за осигуряване на суверенитет в районите на МКС.
В регулатора са постъпили девет заявления от няколко консорциума, които включват общо 30 компании.
Очаква се първият етап от подбора и техническата оценка да приключи до края на януари, след което да бъде обявен търг за определяне на победителя.
Според източници на Reuters, властите възнамеряват да дадат на победителя в конкурса заем до 3,5 милиарда долара, а останалите разходи ще бъдат поети от частни организации.
Индия активно се занимава със създаването и изстрелването на малки спътници.
Целта на страните е да заемат водещи позиции в предоставянето на търговски космически услуги.
Според експерти този пазар играе все по-важна роля в различни области, от телекомуникациите до мониторинга на климата, и до 2030 г. ще бъде оценен на 45 милиарда долара.
Сред компаниите, които претендират да участват в проекта IN-SPACe, са стартъпи като Pixxel, поддържан от Google Corporation, и SatSure, който се поддържа от руския фонд Baring Private Equity (или Baring Vostok).
Списъкът включва и по-големи компании, като индустриалния конгломерат Tata Group и неговия филиал Tata Advanced Systems.
За да стане участник в програмата IN-SPACe, една компания трябва да отговаря на определени изисквания.
Тя трябва да инвестира най-малко 850 милиона рупии (10 милиона долара) в проекти, свързани с космически дейности. Освен това годишният ѝ оборот трябва да бъде поне 2 милиарда рупии (23,4 милиона долара) или приблизително 8,5 милиарда рупии (99,6 милиона долара) за последните три години.
Компаниите също ще трябва да създадат свои собствени центрове за управление на космически кораби на територията на Индия или да установят сътрудничество с доставчици на услуги на наземни станции.
По-рано консултантската компания Novaspace публикува доклад, според който обемът на световния пазар на данни за дистанционно наблюдение на Земята ще надхвърли $8 млрд. до 2033 г.
Сега сферата се оценява на 5 милиарда долара. Най-голям ръст се очаква в Азия, която ще представлява 23% от световния пазар след осем години, според документа.