Изстрелват в орбита телескоп, който ще изследва раждането на Вселената

Американската аерокосмическа агенция, въпреки многобройните сътресения, причинени от смяната на властта в Съединените щати, възнамерява да извърши дългоочакваното изстрелване на новата си космическа обсерватория през следващите дни.
Апаратът с внушителни размери, наречен SPHEREx, ще има за цел да реконструира най-ранния период от историята на Вселената – последвал почти веднага след Големия взрив.
SPHEREx е съкращение от Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization и Ices Explore – името точно отразява функциите на новото устройство.
То ще допълни съществуващия арсенал от инструменти на НАСА, със специален фокус върху най-отдалечените краища на Космоса.
Неговата основна цел ще бъде да събере за 2,5 години работа набор от данни за 450 милиона галактики, включително тези, които едва са били засегнати от процеса на реионизация на Вселената.
Резултатът трябва да бъде пълна карта на звездното небе, съставена в 102 радиационни диапазона – което е повече от всяка друга подобна карта в историята на астрономията.
Млечният път също няма да остане извън светлината на прожекторите: учените възнамеряват да изследват над 100 милиона звезди в него, както и да открият места, където са концентрирани вода и органични молекули.
Някои от тях ще бъдат обект на по-задълбочено изследване с помощта на телескопа James Webb.
По един или друг начин, дългоочакваното изстрелване на SPHEREx в околоземна орбита трябва да се състои на 28 февруари вечерта.
Новата обсерватория ще бъде изведена в орбита от ракетата Falcon 9 на SpaceX.
Заедно с обсерваторията още четири малки изследователски спътника, наречени PUNCH (което означава поляриметър за обединяване на короната и хелиосферата), ще бъдат изведени в орбита.
Тези устройства ще изучават слънчевата корона, а именно прехода ѝ в слънчевия вятър. Тоест същия процес, чийто най-важни подробности бяха разкрити наскоро от европейския изследователски апарат Solar Orbiter.