„Извънземен” космодрум насред пустинята
Ентусиасти забелязали тайнствен обект, докато преглеждали карти от Google Earth с изображения, получени от спътници.
Две гигантски спирали лежат в египетската пустиня, недалеч от курортния град Ел Гуна.
Обектът наистина е огромен – той заема площ от 100 000 квадратни метра. Спиралите са логаритмични. Едната се състои от 89 изпъкнали конуса – техният диаметър и височина се увеличават с отдалечаването от центъра. Другата – от 89 вдлъбнати в пясъка конуси.
Космодрум на извънземни? Или нещо толкова неразбираемо, но величествено, както и египетските пирамиди? Или това е отпечатък, оставен от кацала тук „летяща чиния”? Или е творчество на непозната сила като „английските кръгове”, които възникват по житните ниви?
Подобни предположения се появили първи. Но уви, оказали се плод на въображението. Тъй като силата, сътворила спиралите, е разпозната още преди 17 години. Макар че непосветените може и да не знаят за това.
Спиралите са творение на разумни същества. Но не извънземни, а художници и архитекти – майстори на монументалната живопис от арт групата D.A.ST. Arteam, ръководена от Данае Стратоу. По произход е гръцка, но сега живее и твори в САЩ.
Съоръжението се нарича „Пустинен дъх” (Desert Breath) и е построено за две години. То няма практическо приложение, а символизира хода на времето.
Когато обектът бил предаден през март 1997 година, в центъра му се намирало кръгло езеро. Сега Google Earth показва, че то е пресъхнало, а ерозията е изгладила контурите на конусите. Ще измине време и инсталацията ще стане съвсем неразличима.
Кръгове и върху леда на Байкал
Авторите на „Пустинен дъх” не са сами в мащабното творчество. Затова и не са рекордьори в размерите на своите произведения. През март 2010 година групата D.A.ST. Arteam привлякла художника Джим Деневан. Той сътворил инсталация с площ от 20 квадратни километра и украсил с нея ледовете на езерото Байкал.
Инсталацията се състои от няколко хиляди кръга, разположени по спирали. Диаметрите им се увеличават в съответствие с числата на Фибоначи, при които всяко следващо число е равно на сумата от двете предишни. Големите кръгове достигат няколкостотин метра в диаметър.
Тъмните участъци са повърхността, почистена от снега. „Чистачки“ станали велосипеди с метли за малките кръгове, и снегорини – за големите.
Докато „рисувал”, Джим живял в юрта и успял да се справи за две седмици. Рисунката му и до днес се смята за най-голямата в света. Художникът счупил собствения си рекорд, поставен преди няколко години в пустинята Невада. Там той също рисувал кръгове, но върху пясъка.
„Първо искахме да украсим Антарктида с рекордна пиктограма – разказва Джим. – Но след това избрахме Байкал. Студеното, но в същото време хубаво време, тук се задържа дълго и вероятността рисунката да не изчезне бързо, е голяма.”