„Извънземен” космодрум насред пустинята

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© D.A.ST. Arteam
Антония Михайлова

Ентусиасти забелязали тайнствен обект, докато преглеждали карти от Google Earth с изображения, получени от спътници.

Две гигантски спирали лежат в египетската пустиня, недалеч от курортния град Ел Гуна.

Обектът наистина е огромен – той заема площ от 100 000 квадратни метра. Спиралите са логаритмични. Едната се състои от 89 изпъкнали конуса – техният диаметър и височина се увеличават с отдалечаването от центъра. Другата – от 89 вдлъбнати в пясъка конуси.

Космодрум на извънземни? Или нещо толкова неразбираемо, но величествено, както и египетските пирамиди? Или това е отпечатък, оставен от кацала тук „летяща чиния”? Или е творчество на непозната сила като „английските кръгове”, които възникват по житните ниви?

Обектът добре се вижда от Космоса.
Google Earth

Подобни предположения се появили първи. Но уви, оказали се плод на въображението. Тъй като силата, сътворила спиралите, е разпозната още преди 17 години. Макар че непосветените може и да не знаят за това.

Спиралите са творение на разумни същества. Но не извънземни, а художници и архитекти – майстори на монументалната живопис от арт групата D.A.ST. Arteam, ръководена от Данае Стратоу. По произход е гръцка, но сега живее и твори в САЩ.

Съоръжението се нарича „Пустинен дъх” (Desert Breath) и е построено за две години. То няма практическо приложение, а символизира хода на времето.

Google Earth

Когато обектът бил предаден през март 1997 година, в центъра му се намирало кръгло езеро. Сега Google Earth показва, че то е пресъхнало, а ерозията е изгладила контурите на конусите. Ще измине време и инсталацията ще стане съвсем неразличима.

Кръгове и върху леда на Байкал

Авторите на „Пустинен дъх” не са сами в мащабното творчество. Затова и не са рекордьори в размерите на своите произведения. През март 2010 година групата D.A.ST. Arteam привлякла художника Джим Деневан. Той сътворил инсталация с площ от 20 квадратни километра и украсил с нея ледовете на езерото Байкал.

Картината върху ледовете на Байкал държи световния рекорд по размери.
© Jim Denevan

Инсталацията се състои от няколко хиляди кръга, разположени по спирали. Диаметрите им се увеличават в съответствие с числата на Фибоначи, при които всяко следващо число е равно на сумата от двете предишни. Големите кръгове достигат няколкостотин метра в диаметър.

Тъмните участъци са повърхността, почистена от снега. „Чистачки“ станали велосипеди с метли за малките кръгове, и снегорини – за големите.

Схема на разположението на кръговете.
© Jim Denevan

Докато „рисувал”, Джим живял в юрта и успял да се справи за две седмици. Рисунката му и до днес се смята за най-голямата в света. Художникът счупил собствения си рекорд, поставен преди няколко години в пустинята Невада. Там той също рисувал кръгове, но върху пясъка.

„Първо искахме да украсим Антарктида с рекордна пиктограма – разказва Джим. – Но след това избрахме Байкал. Студеното, но в същото време хубаво време, тук се задържа дълго и вероятността рисунката да не изчезне бързо, е голяма.”

КР

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори