Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как да научим Големия брат да чува по-добре през стените?

2 юли 2013 г. в 00:05
Последно: 1 юли 2013 г. в 20:34

Учени от Физическия институт към университета в Йонсей, Южна Корея, са открили начин да чуват през стените.

Естествено, че те не са открили топлата вода. През 1998 г. е установено, че отвори в метален лист, по-малки от светлинната вълна, могат да пропускат въпросната вълна много добре – по-добре, отколкото им „позволявала” тогавашната теория, която твърдяла, че светлината трябва да се разсейва от нанодупките.

Ясно е, че всеки, който е опитал да се провре през отвор, по-малък от собствените му размери, прекрасно разбира що за странно явление е това.

Ефектът на необичайното оптично преминаване е отдавна известен, но възможността за неговото осъществяване за звуковите вълни досега се отричаше – металната повърхност отразявала по-голямата част от звука.

Този път корейците са опитали малко да променят методиката на пробиването на дупки. Те направили 10-милиметрови отвори в 5-милиметрова (на дебелина) ламарина. След това от едната страна поставили микрофон, а от другата – говорител. Както се очаквало, звукът със съответната дължина се блокирал почти по същия начин, както ако дупка не съществувала.

И тогава изобретателните синове от Страната на утринната свежест поставили от едната страна на листа тънка опъната пластмасова мембрана – обикновен прозрачен найлон. По идея след това звукопроницаемостта трябвало само да намалее. Но всъщност се случило обратното. Дори когато отворите заемали една стотна от площта на металния лист, 76% от звука с определена дължина на вълната (с честота 1200 херца) спокойно преминавали през препятствието. Защо?

Пластмасовата лента, играеща ролята на мембрана, позволила да се създаде резонанс, който дал „окей” на преминаването на звука през отворите почти без съпротивление.

Този доста многообещаващ експеримент показва, че гореописаният ефект работи не само за светлинните вълни.

Разбира се, може да се каже, че конкретно за звуковите вълни ефектът не изглежда прекалено значим. Тук си струва да напомним, че южнокорейското разузнаване от времената на „Кореягейт” е заподозряно в необичайна дейност извън пределите на своята страна и дори ако неговата активност в заводите на Boeing, както и подкупите на 115 членове на Американския конгрес са вече в миналото, е трудно да се усъмним, че то ще успее да извлече полза от изобретението. Например за манипулиране на поредните избори.

Впрочем на тази основа може да се направи опит за създаване на нови схеми за подобряване на микрофоните, както и (ако подходът сработи и в други диапазони) на устройства, работещи да речем с микро- и радиовълни.

Отчет за изследването е публикуван в сп. Physical Review Letters

Източник: Phys.Org

Категории на статията:
Наука