Как Венера се е превърнала в безводeн киселинeн ад

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NASA/JPL
Антония Михайлова

От „двойник” на Земята с голямо количество вода Венера се е превърнала в изгорена и безводна киселинна пустиня благодарение на това, че по време на формирането на Слънчевата система нейната повърхност се е охлаждала прекалено бавно и е възпрепятствала кондензирането на влага. Това твърдят планетолози в статия, публикувана в сп. Nature.

Независимо от сходните условия на формиране със Земята, Венера значително се отличава от нашата планета по външния си облик. Атмосферата на Зорницата (или Вечерницата, ако предпочитате) е нагрята до 462 градуса по Целзий, на нея практически няма вода, повърхността й е покрита с вулкани, а атмосферата й се състои от въглероден диоксид и сярна киселина. Засега сред учените няма единно мнение за това как Венера се е лишила от водните си запаси и се е превърнала в гигантски парник.

Група планетолози под ръководството на Кейко Хамано от Токийския университет успели да обяснят трансформацията на Венера, изучавайки резултатите от работата на моделите в Слънчевата система, описващи формирането на Земята и Венера. При създаването на въпросните модели Хамано и колегите му обърнали внимание на това, че новородените планети са получавали различно количество топлина от младото Слънце.

Астрономите отчели този факт и получили неочаквани резултати. Оказало се, че различното количество топлина, което получавали Земята и Венера, кардинално е променило начина, по който са изстивали. Така „излишната” слънчева енергия е възпрепятствала пренасянето на топлина от разтопената повърхност на Венера в нейната атмосфера, запълнена с водни пари. Затова Венера се е нагрявала, а не е изстивала, докато голяма част от парата не отлетяла в Космоса.

В резултат Венера се е охлаждала десетки години по-дълго, отколкото Земята, и високите температури на нейната повърхност възпрепятствали кондензацията на водата. Поради това древните океани на Венера били значително по-малко, отколкото земните, благодарение на което те не могли да попречат на бързото възникване на парников ефект.

Според учените теорията им може да се провери, като се анализира химичният състав на венериански породи.

Източник: РИА Новости

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори