Каква звезда е видял Джон Хершел преди 150 години?
През 1866 г. е обявена появата на свръхнова, но британският астроном Джон Хершел (син на Уилям Хершел) заявил, че видял изригване на същото това място 24 години по-рано. Разбира се, неговите думи веднага били оспорени – решили, че през 1842 г. той е наблюдавал най-обикновена звезда. На въпроса какво всъщност е наблюдавал Хершел, отговор е открит чак сега – век и половина по-късно.
Брадли Шефер от университета на Луизиана (САЩ) се заровил в архивите на Кралското общество, на което Хершел завещал книжата си. Не успял да открие оригиналния запис, но намерил негово копие, изпратено от Хершел на колега няколко седмици след изригването през 1866 г. Ако се вярва на документа, Хершел не е наблюдавал периодичната нова звезда T Северна корона (T CrB), а BD+25°3020.
Вместо да светнат веднъж и да изчезнат, периодичните нови преминават през няколко периодични изригвания – белите джуджета издърпват материал от звездата компаньон и изригват всеки път, когато определено количество вещество попадне върху тяхната повърхност. Разбирането на това колко често изригва една нова, играе важна роля в изучаването на обекти, които може да се превърнат в свръхнови от тип Ia.
През 1866 година още нищо не знаели за новите. „Когато T CrB угасна, ученият свят си отдъхна”, заявил Шефер на 221-вата конференция на Американското астрономическо общество.
Джон Хершел взел записките си и открил картата на нощното небе, съставена преди почти 24 години. Но на публикуваната карта имало друга звезда на мястото, на което той видял изригване, и астрономическото общество сметнало, че уважаваният учен е сгрешил, бъркайки звезда от каталога Bonner Durchmusterung за свръхнова.
През 1946 г. бялото джудже изригнало отново. Ако Хершел е сбъркал, то всичко щеше да е наред – периодичната нова се взривява на около всеки 80 години. Но ако той е наблюдавал изригването на същата звезда, то се получава, че тя е изригвала през неравномерни интервали от време, което поставя голям въпрос върху съвременните разбирания на това явление.
На Шефер му се наложило да прояви способности на детектив. Звездата от немския каталог е прекалено слаба, за да може да се наблюдава с невъоръжено око, затова Хершел или е видял T CrB, или е използвал някакъв инструмент. В едно от писмата Шефер се натъкнал на забележка, че Хершел никога не е наблюдавал небето просто така. И сред инструментите му имало театрален бинокъл, който е напълно достатъчен, за да се наблюдава звездата от каталога.
Излиза, че не е била свръхнова. Но продължавал да търси картата на небето от 1842 г. Вместо нея открил писмо с внимателно прерисувана карта – астрономът сложил лист хартия под оригинала и отбелязал с карфица положението на всяка звезда. Така Шефер установил, че Хершел все пак е наблюдавал каталожната звезда. Тоест Т Северна корона не се е взривявала през 1842 г.
Източник: Space.Com