Какво се случва с почвата при удар на метеорит? (ВИДЕО)

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

„Всичко, което не ни убива, ни прави по-силни.“ Този афоризъм на Ницше се оказва актуален и за нашата планета. Учените от университета Дюк (САЩ) са изяснили, че ударите от метеорити „закаляват“ почвата.

Когато метеорит с огромна скорост падне на Земята, на повърхността обикновено остава гигантски кратер. А какво се случва с почвата, върху която действа такава колосална сила?

За да изяснят това, учените са разработили специална методика на моделиране, която показва, че гранулираните материали – такива като почва и пясък, всъщност стават по-здрави.

При удар с висока скорост енергията преминава през почвата толкова бързо, че нейните частици се сблъскват помежду си. Този процес може да се сравни с опит да се промъкнете през тълпа от хора – ако се движите по-бързо, отколкото могат да ви направят път, това ще доведе само до блъскане в хората, но няма да стигнете по-далеч.

За имитация на скоростен удар изследователите ударили кръгла метална топка в резервоар с топчета, имитиращи пясък.

Кинетичната енергия при удара се предава на топчетата, а след това се разсейва- след като пресованите топчета погълнат силата на удара. За визуализация на процеса учените използвали прозрачна пластмаса, пропускаща различно светлината в зависимост от степента на деформация.

При огледа на топчетата през поляризационните филтри в областите, които изпитвали най-голямо напрежение, били забелязани силови вериги – мълнии, „преминаващи“ през топчетата.

Снарядът падал в ямата със скорост около 6 м/с, но с помощта на топчета с различна твърдост физиците успели да имитират скорост над 250 м/с.

Използвайки високоскоростно видеозаснемане, учените открили, че силовите вериги се видоизменят в зависимост от диапазона на скоростта на удара. На високи скорости силовите вериги бързо отиват дълбоко в повърхността, което води до ефект на укрепване на материала.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори