Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво животно е виртуалната валута

12 февруари 2013 г. в 00:01
Последно: 11 февруари 2013 г. в 20:00

Луд умора няма… една народна мъдрост, доказана през вековете. Тази седмица и от Amazon показаха, че нямат умора. Те обявиха, че през месец май ще въведат още една платежна валута на своя сайт. Amazon Coins ще бъдат виртуални пари, с които потребителите на отрочето им Kindle може да пазаруват приложения от онлайн магазина им.

Реакцията на потребителите и анализаторите бе колкото единна, толкова и неочаквана за компанията. Учудването и въпросите веднага заваляха по сайтове и форуми. Хората масово се питаха защо им е този експеримент, при положение че плащанията с реални пари също ще бъдат активни, а предишните опити за въвеждане на собствена валута от някоя компания претърпяха пълен неуспех.

Например пуснатите през 2008-а Facebook Credits струваха по 10 цента за един кредит, чрез който потребителите да си плащат за онлайн игри в социалната мрежа. През 2012-а Facebook се предаде и добави плащания направо от кредитна карта. По същия път преминаха и опитите на Microsoft да въведат точкова система за пазаруване на игри през конзолата им Xbox.

Сега с пълна пара Amazon рекламира идеята си, като обещава, че плащанията ще са по-лесни и бързи, а потребителите ще получат безплатни виртуални монети. Да, ама не.

Първо, ще отнема време за обмяна на реални пари във виртуални, доста смятане за това колко точно долари са нужни за достатъчно Amazon Coins, така че да се купи дадено приложение. Курсът ще бъде 1 цент за монета.

Второ, веднъж обърната, сумата може да бъде изхарчена единствено в границите на сайта на компанията, където правилата се определят от самата нея, без да се съветва с потребителите. Това е един доста лош начин да се търсят лоялни клиенти.

И най-вече да не забравяме, че няма безплатен обяд, следователно не може да съществуват безплатни Amazon Coins.

Статията е публикувана във в. ПРЕСА

Категории на статията:
Технологии