Каменни фалоси разказват историята на древен град

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Stella Bertarione/Giulio Magli
Антония Михайлова

Два фалоса, изсечени върху камъни на възраст 2000 години, могат да хвърлят светлина върху историята на град Аоста в Северна Италия и да покажат връзката му с римския император Август.

Досега се смяташе, че населеното място е било окупирано от войските на императора в 25 г. пр.н.е., съобщава Discovery News.

Градът, наричан от римляните Augusta Praetoria Salassorum (Аоста), им е бил необходим за контрол над местните планински проходи – стратегически важна точка. В Аоста се съхранявали няколко паметника от времената на императора.

Доскоро се смяташе, че градът е бил завоюван от римляните от живеещото в Северна Италия племе саласи. Но откритият от археолозите камък с фалоси сочи, че Аоста не е бил завоюван, а е бил основан от самия Август.

Изображение на римския бог Приап.
PD-ART/Wikimedia Commons

Необичайната находка е открита от археолозите по време на разкопки около един от изградените при императора паметници с името Tower Balivi. Камъкът бил „погребан“ на дълбочина метър и половина от югоизточната страна на паметника. Първоначално той се намирал на видно място, но през Ранното средновековие в резултат на наводнения постепенно потънал.

На две от страните на камъка са изсечени фалоси. Над единия от тях е гравирана лопата, над втория – плуг и едва различимо изображение на Козирог. Според учените фалосите са играли ролята на своеобразен амулет срещу уроки и явно са имали отношение към римския бог Приап, който било прието да се изобразява с гигантски член в постоянна ерекция.

Плугът и лопатата са символизирали sulcus primigenius – окоп, който според римските традиции се изоравал по периметъра на бъдещото селище.

Изображенията на фалоси са повредени. Учените смятат, че през Средновековието са правени опити те да бъдат премахнати поради цензура (фалосът бил смятан за непристоен езически символ).

Двата края на фалосите сочат на югоизток, където изгрява слънцето през зимата. Така археолозите са направили извод, че град Аоста е бил основан от император Август по време на зимното слънцестоене.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори