Китайци ще изстрелят изкуствена луна в космоса, за да осветят цял град

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

3D лампа-луна
Ивайло Красимиров

Китай ще изстреля в атмосферата фалшива „луна“, като целта е да тя да освети един от най-големите градове в страната.

Управлението на град Ченгду, който има население от 14 милиона души и е разположен в югозападната провинция Сечуан, в Китай, обяви планове за разполагане на спътник в орбита над града до 2020 г.,  който ще е способен да отразява слънчевата светлина на улиците и през нощта.

Според управата на града и ръководителите на проекта, светлината ще бъде достатъчно ярка, за да замени изцяло уличното осветление.

Сателитът ще има специална отразяваща повърхност, за да насочи светлината, която да освети район от Земята с площ около 80 квадратни километра, обяснява Уу Чунфенг, председател на градския Институт за изследване на аерокосмическите науки и технологиите в микроелектрониката.

Изстрелването на изкуствена луна не е нов проект. Руснаците планират нещо подобно още през 1999 г., когато искат да използват огледала в орбита, за да осветят градове в Сибир, надявайки се, че това ще бъде по-евтина алтернатива на електрическото осветление.

Схемата, разработена от Русия, използва устройство, наречено „Знамя 2“. Апаратът е бил оборудван с 25-метрово огледало, което да осветява парче земя широко 5 км. По време на своята първа орбита обаче, космическият апарат е разрушен след сблъсък в космоса. След това схемата е била изоставена.

В обяснения, за които съобщава CIFNews, Чунфенг казва пред научен форум в Ченгду, че изкуствената луна, която се подлага на тестове в продължение на няколко години, ще произведе поне осем пъти повече светлина от реалната луна.
Той не е уточнил колко ще струва проектът.

Някои учени са предупредили, че устройството може да наруши дивата природа и да повлияе на системите, които наблюдават земната атмосфера.

Въпреки това, Канг Ваймин, директор на Авиационната школа в Харбинския институт по технология казва пред CIFNews, че спътникът ще предизвика светлина, подобна на тази при здрач, което означава, че няма да засегне животните.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Орбита

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори