Климатът дава втори шанс на човечеството
Глобалното затопляне още не е отменено, но е признато за забавящо се. Може би ще успеем да намалим парниковите емисии, преди да е станало късно…
Оказва се, че човечеството има шанс да спре опасните климатични промени. Данните за температурите през последните десетилетия са разкрили неочаквана възможност да спрем под двата градуса затопляне – през този век Земята ще се нагрява по-бавно, отколкото се смяташе досега, тоест имаме повече време, за да вземем мерки.
Внимание! Това не означава, че няма промени в климата. Температурата както и преди расте по-бързо, отколкото за последните 11 000 години.
Представители на редица големи държави са съгласни да помислят как да не се допусне затоплянето да надвиши 2°С, тоест прага, след който започват опасните изменения на климата. Според предишните оценки това означавало, че емисиите ще достигнат пик през 2020 г., а след това ще започнат да спадат. Но те само продължавали да растат, а новият световен договор, който трябвало да смени Киотския протокол, все не се приемал и с всяка година надеждата за по-добри времена се топяла.
Сега става ясно, че дори новото споразумение за глобалното съкращаване на емисиите да влезе в сила през 2020 година, може да бъдем спасени.
В края на ХХ век планетата се е нагрявала особено бързо, а в последното десетилетие климатичната система е влязла в нов цикъл и отчасти затова затоплянето се е забавило. Александър Ото и колегите му от Оксфордския университет изчислили въз основа на новите данни какво количество от изгаряното изкопаемо гориво е нагряло Земята и какво ще се случи по-нататък.
При запазване на сегашните тенденции удвояването на сегашния обем парникови газове в атмосферата ще се случи между 2050 и 2070 г. Предишни изследвания сочели, че температурата ще нарасне с 1,6°C, а Ото получил 1,3°С.
„Това ни дава пет-десет допълнителни години за решаване на проблемите, които, разбира се, няма да изчезнат”, казва Крис Форест от Пенсилванския университет.
Всъщност не е много ясно доколко е чувствителен климатът към натрупването на парникови газове в атмосферата. Очевидно е, че планетата не се нагрява едновременно с нарастването на концентрацията на въглероден диоксид, а със задържане – дори ако емисиите бъдат преустановени веднага след удвояването на обема, затоплянето ще продължи.
През 2007 г. международна група експерти по изменението на климата е стигнала до извода, че в края на краищата температурата ще се стабилизира, повишавайки се с 2–4,5°С в сравнение с епохата, предшестваща промишлената революция. Най-добрата оценка е около 3°C.
Големият диапазон внася значителна неопределеност в прогнозите за последствията от измененията на климата (увеличаване на честотата на бурите, повишаване на морското равнище).
„Наблюденията говорят едно, а климатичните модели – друго”, отбелязва Форест. Той смята, че най-вероятната и най-добра оценка се намира между 2,5 и 3°C.
Политиците планират към 2015 г. да подпишат споразумение за намаляването на парниковите емисии, което ще влезе в сила през 2020 г. Ако е вярна предишната оценка за чувствителността на климата, това е прекалено късно. Ако чувствителността е под 3°C, може и да успеем.
Уви, „ако”-тата са твърде много: ако Китай, САЩ, ЕС, Русия и Индия се съгласят да преминат на алтернативни източници на енергия, ако Бразилия обещае да защитава горите на Амазония, ако всички тези ангажименти се изпълняват…
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Geoscience.
Източник: NewScientist