Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колапс очаква човечеството към 2050 година

29 юни 2015 г. в 00:08
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:25

Като се отчита, че към 2050 година населението на Земята ще достигне 9 милиарда души, необходимостта на жителите на планетата от храна и вода толкова трудно ще се задоволяват, че човечеството ще се окаже в състояние на колапс.

Ще започнат граждански войни, неудържим тероризъм, които в съчетание с природните катастрофи ще доведат до тотално разрушаване на нашия свят, пише порталът news.com.au.

През изминалата седмица британската застрахователна компания Lloyds е публикувала доклад, разработен от специалистите от Института за устойчиво развитие при университета „Ръскин“ с подкрепата на правителствата на Великобритания и Съединените щати.

В доклада се твърди, че светът ще бъде завладян от

серия катастрофални събития

предизвикани от съчетанието на климатични изменения, дефицит на храна и вода, недостиг на енергия и политическа нестабилност.

Докладът, написан за застрахователното дружество, бил публикуван с цел да се оценят рисковете, свързани с глобалния недостиг на храна, който „се смята за напълно вероятен въз основа на анализа на текущите събития“, и „рязкото нарастване на политическата нестабилност“.

Теорията отделя голямо внимание на селскостопанския модел на света и „нарастващия натиск“, усложняващ удовлетворяването на потребностите на човешката популация, чиято численост, според изчисленията,

към 2050 година ще достигне 9 милиарда

„Глобалните потребности от продоволствия се увеличават във връзка с безпрецедентния ръст на населението на планетата. За тяхното задоволяване, според изчисленията на ФАО (Продоволствена и селскостопанска организация при ООН), към 2015 година ще се изисква поне двойно увеличаване на селскостопанската продукция. Но нашите постоянни стремежи да удовлетворим потребностите от продоволствия „рязко усилват уязвимостта на цялата система.“

В доклада се прогнозира и ръст на „интензивността и честотата на екстремни природни явления“, включително

наводнения и обширни пожари

както и разпространение на селскостопански вредители и болести, които ще доведат до рязко снижаване на обема на селскостопанското производство.

Това ще се усложнява още повече от изострящия се проблем с недостига на вода, който ще се усложни толкова, че две трети от населението на Земята към 2015 година ще живеят в условията на „воден стрес“.

„Скокът на цените за продоволствия и нарастването на политическата нестабилност ще доведат до усилване на ефекта от недостига на продоволствия и ще станат причина за каскада от

икономически, социални и политически сътресения

по цялата планета. Жестока суша ще порази Източна и Югоизточна Австралия, а също Югоизточна Азия. Производството на австралийска пшеница ще се съкрати двойно поради сушата, както вече се е случвало през 2002 година, когато жегата съвпадна със съкращаването на 21 процента от обема на летните мусонни валежи.“

„Източните и югоизточните щати на Австралия вече са се сблъсквали със снижаването на средното ниво на валежите, като подобно явление се наблюдава в повечето страни производители на пшеница.

Последствията от сушата

се разпространяват из селскостопанските региони върху градските територии и като цяло – върху икономиката на Австралия.“

Специалистите прогнозират, че пшеницата, царевицата и соята ще поскъпнат четири пъти в сравнение с 2000 година, а цените на ориза – пет пъти. Тук ще започне ефектът на доминото: „Значителните негативни хуманитарни последствия и големите финансови загуби по цял свят“ ще предизвикат вълна от политически безредици, тероризъм и военни конфликти.“

Ръстът на цените на зърното ще доведе до трудности в отделни страни и гладни бунтове в градските местности по целия Близък изток, Северна Африка и Латинска Америка.

Апокалиптичният сценарий продължава

Вследствие на прилагането на войски в Кения за организация на разпределението на продуктите на територията на страната се случиха три терористични акта. Последва забрана за пътуване. Едновременно се случиха няколко взрива в автобуси и музеи в Найроби.

Държавен преврат в Южен Судан. В Нигерия се наблюдава недостиг на продоволствия, предизвикан от правителствените мерки по контрол над разпределението на продоволствията в северната част на страната. Радикалната ислямска групировка „Боко Харам“ започва мащабни военни действия. Столицата е обхваната от непрекъснати сблъсъци, а главните пристанища на страната са в ръцете на бунтовниците. Започват масови грабежи и мародерства. Насилието се прехвърля на територията на Камерун.

Африкански войски са разгърнати в Нигерия, но те не успяват да спрат страната от изпадане в

хаоса на гражданска война

Напрежението между Пакистан и Индия расте, тъй като пакистански медии и политици националисти обвиняват Индия в изостряне на кризата и продължаващ ръст на продоволствена инфлация в Пакистан. Отговорността за взрив на бомба по време на мач на индийската премиер лига по крикет е поета от терористичната група Лашкар-е- Таима, която я обявила като отмъщение за агресията на Индия срещу пакистанския народ. Всички мачове са отменени поради съображения за сигурност.

Като се отчита, че населението на Земята е нараснало с шест милиарда души само за 200 години, гладът на планетата с всички произтичащи последствия се явява напълно реална перспектива.

Според Insurge Intelligence, които първи публикували информация за този научен модел, директорът на Института за устойчиво развитие при университета „Ръскин“ д-р Алед Джоунс е потвърдил, че ако не настъпят конкретни изменения в глобалната система за действия, без съмнение това ще бъде нашата съдба.

Според Джоунс и колегите му необходима е подготовка за бъдещите изпитания и радикални промени.

Наистина един сериозен повод за размисъл.

Категории на статията:
Футурология