Космически робот ще обучава астронавти
През 2011 НАСА поставя робот на Международната космическа станция. Робонавт 2 (Robonaut 2) бил тромав и служил основно като дисплей, но затвърдил позициите на автономните машини, изследващи космоса.
Сега, стъпка по стъпка, мечтата се превръща в реалност. Група изследователи от Френския национален изследователски институт (CNRS) са разработили софтуер, който създава „автобиографична памет“ у роботите, като така те могат да научават неща не само чрез програмиране, но и чрез взаимодействие с околния свят – точно както правят хората.
„Смятаме, че хуманоидните роботи, които работят с хора, ще обогатяват опита си и ще го споделят по подходящ начин“, пишат учените.
За да докажат концепцията си, изследователите инсталирали самообучаващия се софтуер в робот Нао (Nao) и заснели как се научава да помага на хора да подменят електронни карти – периодична задача на МКС.
Роботът не само успял да се научи да извършва задачата, следвайки само човешки инструкции, но и обърнал процеса – обучил човек, който не знаел как става, а цялата комуникация била водена на естествен (човешки) език.
„Голяма част от нововъведенията в изследването са свързани с обръщането на ролите. Роботът вече не само се учи от хората – той заема позицията на учител.“
Роботът Нао демонстрирал пет нива на обучение – умението да научава прости задачи от хората; да свързва задачите в сложен план; да изпълни задачите ефективно; да предаде знанията си на други хора; и да отговаря на въпроси, свързани със задачите.
Роботи, изпратени за постоянно на МКС, ще служат като хранилища за знания и ще помагат при екстремните ситуации, които могат да се случат в космоса. Ще обучават астронавти, които се сменят на шест месеца и затова няма как да имат опита, който ще имат роботите.
„Изследователите се надяват да тестват Нао в истински условия, в космоса, при нулева гравитация“, пишат от Френския изследователски институт. „Надяват се също хуманоидните роботи да навлязат в друга сфера на приложение – помощ за възрастни хора, като роботът би играл ролята на лично хранилище за памет.“