Кръвен анализ сочи предразположеност към Алцхаймер

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Британски учени изобретиха нов кръвен анализ, който с голяма точност ще позволи да се установи предразположеност на човека към болест на Алцхаймер. Тестът отчита количеството на белтъци в състава на кръвта, пише ВВС.

Според изследване, в което взели участие над хиляда души, точността на прогнозата е около 87%.

Новите научни резултати, публикувани в сп. Alzheimer’s & Dementia, ще се използват за тестване на лекарства срещу старческо слабоумие. Но експертите предупреждават, че новите разработки още не са готови за прилагане в хирургичната практика.

Днес лечението на Алцхаймер основно не носи резултати – от 2002 до 2012 година 99,6% от опитите да се предотврати или забави развитието на болестта са претърпели неуспех.

Според медиците това е свързано с факта, че лечението започва на прекалено късен етап, докато първите симптоми се появяват 10 години преди началото на самата болест.

На ранен стадий

Изследователите сравнили състава на кръвта у 452 здрави хора, 220 души с незначителни когнитивни нарушения и 476 пациенти, страдащи от Алцхаймер.

По резултатите на сравнението учените установили, че при пациентите с незначителни отклонения има 87-процентова вероятност за развитието на болестта в близката година.

„Искаме хората да започват лечение по-рано, отколкото го правят днес, това и беше нашата главна цел“, казва ръководителят на изследването Саймън Лавстън от Оксфордския университет.

Лавстън отбелязва, че още в близко бъдеще лекарите ще могат да вземат на въоръжение новите научни разработки.

Д-р Ян Пайк от компанията Proteome Sciences отбелязва, че тестът за белтъци се явява забележителна крачка напред. Но по думите му ще изминат няколко години, преди новите методи да започнат да се прилагат в рутинната медицинска практика.

Доктор Ерик Карън от Британския център за изследване на Алцхаймер също високо оценява резултатите от теста, но в същото време отбелязва, че при сегашното ниво на точност на диагностиката има риск да се постави невярна диагноза на здрав човек.

Специалистите отбелязват също, че дори ако този метод започне да се прилага в клиниките, той ще бъде недостатъчен за диагностика. Заедно с него за определяне на симптомите на болестта трябва да се провежда томография на мозъка и анализ на цереброспинална течност.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори