Късата опашка на Венера

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© ESA
Антония Михайлова

Руски планетолози, използвайки данните на руски и европейски космически апарати, преразгледаха данните за магнитосферата на втората планета от Слънцето.

Венера е изучена старателно от съветски и американски космически апарати. Първите мисии към тази планета още през 60-те г. на ХХ век позакали, че Венера няма собствена магнитосфера, подобна на тази, която съществува на нашата планета.

И все пак около Венера има магнитно поле. Това е така нареченото индуцирано магнитно поле, което се образува при взаимодействието на потока заредени частици от Слънцето (слънчев вятър) с йоносферата на Венера. Във взаимодействието участва и междупланетното магнитно поле.

Откъм „дневната“ страна на това магнитно поле силовите линии на междупланетното магнитно поле се разтягат подобно на праша. От тъмната страна разтегнатите силови линии постепенно се изправят от магнитното напрежение. Образува се така наречената магнитна опашка. На известно разстояние от планетата силовите линии се изправят и магнитната опашка с характерна конфигурация завършва.

Учени от Института за космически изследвания на Руската академия на науките под ръководството на Ивана Васко, въз основа на данни от европейски космически апарат Venus Express и сондата на НАСА Pioneer Venus 1, успели да оценят дължината на тази опашка с помощта на магнитохидродинамичен модел. По данни на Васко дължината на магнитосферната опашка е от 31 до 44 радиуса на Венера (от 187 600 до 266 300 километра).

Тези данни са шест пъти по-малки от оценките, получени въз основа на измерванията на орбиталните апарати от предишното поколение –„Венера-9“ и „Венера-10“. Тогава се смятало, че „опашката“ на Венера има дължина 200 планетни радиуса. Изследването на учените е публикувано в сп. Solar System Research.

Venus Express е междупланетна сонда на Европейската космическа агенция, изстреляна на 9 ноември 2005 г. с руска ракета носител „Союз-ФГ“ от космодрума Байконур. Апаратът е влязъл на орбита около Венера на 11 април 2006 г. и оттогава работи успешно.

Pioneer Venus 1 (Pioneer Venera Orbiter, Pioneer 12) е сонда на НАСА. Тя е стигнала Венера на 4 декември 1978 г. и е работила там 14 години – до 1992 г.

Наука и жизнь

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори